Projekt Escaleras Oasis Tropical – Urban Lab

Projekt Escaleras Oasis Tropical

Lokalizacja: Dzielnica Moravia, Medellín (Kolumbia) 

Dzięki wysiłkom stowarzyszeń i mieszkańców dzielnicy Moravia, jednej z najbardziej konfliktowych dzielnic miasta Medellín w Kolumbii, miejsce to przeszło przeobrażenie od slumsów do całkiem bezpiecznej dzielnicy. Nad uczynieniem tej dzielnicy lepszym miejscem do życia pracował od 2017 r. zespół Urban Lab Medellín-Berlin.  

Dzielnica Moravia znajduje się w centrum kolumbijskiej metropolii Medellin. Moravia rozwinęła się w latach 70. XX wieku, kiedy przesiedleńcy z wojny domowej założyli na miejskim wysypisku śmieci nową dzielnicę. Przez dziesięciolecia mieszkańcy Moravii bronili swojego miejsca na przekór wszystkim, dzięki czemu miejsce to przeszło niezwykły proces transformacji ze slumsów w bezpieczne, kolorowe i twórcze środowisko miejskie o silnej tożsamości.  

Projekt rozpoczął się dzięki połączeniu dwóch szkół letnich, jednej z Moravia i drugiej z Berlina. Program zajęć obejmował zakres kulturalny skupiony na integracji z lokalną społecznością, a także sektorem publicznym i prywatnym. Wymiana kulturowa i transfer wiedzy dały efekt w postaci propozycji innowacyjnych rozwiązań pod kątem przemiany przestrzeni miejskiej.  

Escaleras Oasis Tropical to miejska interwencja polegająca na remoncie zaciemnionej, brudnej i ukrytej uliczki ze schodami w dzielnicy Moravia. Uliczka była jednym z głównych ciągów komunikacji pieszej w dzielnicy, z której codziennie korzystały setki ludzi. Przy zaangażowaniu mieszkańców Moravii, lokalnych artystów, studentów i wolontariuszy z całego Medellín, zbudowano 101 nowych betonowych stopni, zasadzono ogród miejski, wszystkie ściany wzdłuż schodów pomalowano przez sąsiadów i lokalnych artystów w barwne murale, dobudowano miejskie meble i zainstalowano oświetlenie zasilane energią słoneczną. 

Obecnie  Escaleras Oasis Tropical stanowią bezpieczną i kolorową przestrzeń w dzielnicy, która daje mieszkańcom silne poczucie własności oraz wzmocnienie lokalnej tożsamości. To pierwszy tego typu projekt w dzielnicy Moravia, który pokazał jaki ogromny potencjał drzemie w mieszkańcach tej części Medellin oraz, że za pomocą interwencji miejskiej można wspierać proces transformacji społecznej w trudnych obszarach miasta. 

Działanie poprawiły wizerunek Moravii, niesamowitej dzielnicy, która kiedyś była miejskim wysypiskiem śmieci w Medellín, a obecnie jest przykładem wzorowego rozwoju społeczności lokalnej. 

Urban Lab Medellín-Berlin to międzykulturowe i interdyscyplinarne laboratorium, w którym studenci i eksperci z Niemiec i Kolumbii spotykają się, aby badać, dyskutować i współtworzyć wspólnie z mieszkańcami i lokalnymi społecznościami pozytywne zmiany w przestrzeni miasta. 

Więcej:https://urbanlabmedellinberlin.com/escaleras-oasis  tropical/, https://www.facebook.com/urbanlabmedellin/ 

Źródło zdjęć: arquitecturapanamericana.com