Aplikacja mobilna na upały – Urban Lab

Aplikacja mobilna na upały

Podziel się:

Rosnące temperatury mają negatywny wpływ nie tylko na mikroklimat, ale także na zdrowie człowieka, szczególnie w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. Miasto Wiedeń postanowiło walczyć z wyspami ciepła. Nowe tereny zielone i wyższe dotacje na projekty klimatyczne przyczyniają się schładzania miasta.  

Władze Wiednia stworzyły nawet specjalnie dedykowaną do tego celu aplikację Cooles Wien, która umożliwia szybkie i łatwe znalezienie chłodnego miejsca w rozgrzanej miejskiej dżungli, w którym to można się ochłodzić i odświeżyć. Na mapie można odnaleźć fontanny, pitniki, mgiełki wodne, baseny, naturalne kąpieliska, wodne place zabaw, parki i wiele innych „punktów ochłody” zlokalizowane w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Poprzez aplikację można również uzyskać ciekawe informacje na temat wiedeńskiej wody oraz różnych działań dla poprawy klimatu (np. promujących zazielenianie elewacji). 

Aplikacja mobilna jest uzupełnieniem projektu pt. Coole Straßen, który zakłada tymczasowe przemiany osiemnastu ulic, tak aby zapewnić ochłodę w lecie i stworzyć miejsce odpoczynku dla mieszkańców. Projekt powstał na bazie mapy z obszarami imitującymi najwyższe temperatury na terenie miasta. 

Źródło zdjęć: play.google.com www.streetlife.wien