Andersen na rowerze – Urban Lab

Andersen na rowerze

Odense, Dania

Godzinę drogi pociągiem od Kopenhagi, na wyspie Fionia znajduje się miasto Odense. To trzecie co do wielkości miasto w Danii zaprasza odwiedzających na spacer klimatycznymi uliczkami, śladami Wikingów oraz znanego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Fot. VisitOdense, Thomas Mørkeberg

Jednocześnie, miasto jest przykładem niezwykłej transformacji swojego centrum, przez które dawniej przebiegała szeroka ulica łącząca różne jego części. Przewaga ruchu samochodowego nad pieszym doprowadziła do wprowadzenia ambitnej polityki transportowej.

Istotnym elementem polityki jest działanie mające na celu usuwanie aut z centrum miasta i tworzenie przestrzeni bardziej przyjaznej dla pieszych, rowerzystów oraz osób przemieszczających się komunikacją publiczną.

Odense wprowadziło szereg rozwiązań takich jak:

  • inwestycja w rozbudowę infrastruktury rowerowej – nowe ścieżki rowerowe, parkingi dla rowerów oraz systemy wypożyczania rowerów;
  • udoskonalenie systemu komunikacji publicznej – łatwy dostęp do transportu publicznego dla mieszkańców;
  • wprowadzenie systemu opłat za wjazd samochodem do centrum miasta (np. opłaty za parkowanie) oraz stref ograniczonego ruchu, gdzie dostęp samochodów jest ograniczony lub całkowicie zabroniony;
  • promowanie rozwiązań car-sharing, bike-sharing oraz Park+Bike.

Oprócz tego miasto przewiduje przeprowadzenie szeroko zakrojonej kampanii marketingowej i behawioralnej, której celem jest zachęcenie większej liczby osób do korzystania z transportu publicznego i rezygnacji z samochodu.

Darmowy autobus miejski

W wyeliminowaniu nadmiernego ruchu samochodowego z centum miasta pomaga bezpłatny autobus miejski. Autobusy kursują co 10 minut objeżdżając centrum miasta. Są bardzo popularne wśród mieszkańców, którzy robią zakupy lub po prostu jadą z jednego końca centrum miasta na drugi. Łatwo je rozpoznać, gdyż są różowe i mają z obu wymalowane postacie z baśni Andersena. W dni powszednie autobus kursuje między 9 a 17, w soboty i pierwszą niedzielę miesiąca między 11 a 16.

Fot. http://www.danskebusser.dk/bus/billeder/vis_billede.php?ID=24226

Rowerowe Odense

Mieszkańcy miasta są jednymi z najbardziej zaangażowanych rowerzystów na świecie – 26% wszystkich podróży odbywa się na rowerze. W ciągu ostatnich 4 lat ruch rowerowy wzrósł o 32%, pomimo wzrostu liczby posiadanych samochodów. W 1999 r. Odense zostało Narodowym Miastem Rowerowym Danii, a jazda na rowerze jest dziś synonimem miasta. Obecnie w Odense jest 550 kilometrów ścieżek rowerowych, a ich sieć stale się powiększa: 65 tuneli i 125 mostów przeznaczonych tylko i wyłącznie dla rowerzystów pomaga w ich płynnym przepływie.
Mapa ścieżek rowerowych: https://www.visitodense.com/tourist/what-do/map-bicycle-paths-odense

Odense stoi za szeregiem nowych inicjatyw w dziedzinie ruchu rowerowego, takich jak specjalne pompki rowerowe, liczniki rowerowe i sygnalizacji świetlnej dla rowerzystów. Miasto oferuje ogólnodostępne rowery miejskie i podmiejskie, rowery elektryczne oraz rowery cargo. Do wypożyczenia potrzebna jest jedynie aplikacja Odense Rundt (https://odenserundt.dk/explore)w telefonie, która informuje m. in. o ruchu ulicznym i remontach drogowych oraz o tym, gdzie dostępne są rowery.

Fot. VisitOdense, Johan Joensen

Ale miasto rowerowe nie powstaje wyłącznie dzięki sprzętowi i inwentaryzacji. Podstawowym wyzwaniem jest utrzymanie, motywowanie i zmiana nawyków transportowych mieszkańców, tak aby w przyszłości jeszcze więcej obywateli wybrało rower dla lepszego zdrowia i środowiska.

Jedną z głównych grup docelowych są dzieci. W programie CycleScore wykorzystuje się elektroniczny punkt kontrolny, który wydaje uczniom szkoły bilet na loterię za każdym razem, gdy przejeżdżają obok. Dzięki biletom uczniowie mogą wygrać nagrody, takie jak akcesoria rowerowe, bony upominkowe lub unikalne koszulki rowerowe i nowy rower. Dziesięć miejskich szkół korzysta z tego programu: od rozpoczęcia programu w 2014 r. liczba podróży rowerowych wzrosła o 28%, a 7% dzieci, które wcześniej jeździły do szkoły samochodem, teraz jeździ rowerem.

Fot. VisitOdense, Jonas Guldager Østergaard

Zapewne, gdyby Hans Christian Andersen dożył dzisiejszych czasów to jeździłby w Odense do pracy rowerem 🙂

Źródła: https://www.visitodense.com/, https://www.odense.dk/ico/life-in-odense/living/transportation, https://stateofgreen.com/en/solutions/cycle-city-odense/