Eko-dzielnica LaMercedes – Urban Lab

Eko-dzielnica LaMercedes

Lokalizacja: Barcelona, Hiszpania 

Zwycięzcą tegorocznej nagrody World Architecture Festival Awards 2023 (WAF) w kategorii “Reuse” oraz finalistą w kategorii “Best Future Project – Masterplanning” jest zaprojektowana przez Batlle i Roig Arquitectes dzielnica Barcelony LaMercedes. 

LaMercedes będzie eko-dzielnicą na obszarze 9 Ha. Na nagrodę “Reuse” zasłużyła innowacyjną regeneracją post-industrialnego terenu z zachowaniem i modernizacją wszystkich znajdujących się w jej obszarze budynków. Zostanie ona wybudowana na opuszczonym terenie po fabryce Mercedesa, z czego bierze swoją nazwę. W latach 50. obszar został kwaterami firmy ENMASA, hiszpańskiej firmy silników lotniczych, która w 1963 roku zaczęła produkować samochody Mercedesa. Fabryka została opuszczona w 2007 roku. Od tego czasu obszar 9 Ha był niewykorzystany.  

Project LaMercedes ma na celu przekształcić ją w miejsce o mieszanym przeznaczeniu z budynkami mieszkalnymi, biurowymi oraz rozrywkowymi. Ma się składać w 60% z mieszkań i w 35% z miejsc działalności gospodarczej. Nie brakuje też innych niezbędnych elementów dla lokalnej społeczności. Znaleźć tam można szkołę, miejsca coworkingowe, a nawet muzeum i agorę na wydarzenia. Jest to element wielkoskalowego projektu regeneracji miasta prowadzonego przez Ban Pastor i Besos.  

Miano eko-dzielnicy zawdzięcza spełnianiu 5 kryterium zrównoważonej przestrzeni. Składa się na to: 

  • Zachowanie i wykorzystanie istniejącej infrastruktury, co minimalizuje odpady oraz zużycie materiałów. 
  • Użycie zrównoważonych metod konstrukcji nowych struktur. 
  • Wyłączenie całego obszaru z ruchu samochodowego i przystosowania go do ruchu pieszego oraz rowerowego.  
  • Duża ilość zieleni a bioróżnorodność oraz zapewnienie wsiąkaniu wody iw ziemię. To w szczególności przeciwdziała miejskiej wyspie ciepła i sprawia, że dzielnica może być nawet o 3 stopni chłodniejsza w upalne dni.
  •  Pobieranie energii z odnawialnych źródeł, w tym z paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych na wszystkich dachach. 

Dzielnica jest zaplanowana z myślą o komforcie życia jej mieszkańców. Ma ona przede wszystkim spełniać potrzeby wszystkich grup społecznych. 40% znajdujących się tam mieszkań jest przystępnymi cenowo mieszkaniami socjalnymi, co zapewnia inkluzyjność, równość i różnorodność mieszkańców, a także zapobiega nadmiernej gentryfikacji przestrzeni. Mieszkanie w dzielnicy LaMercedes gwarantuje dostęp do wszystkich potrzebnych usług w odległości mniejszej 5-minutowy spacer, co pozwala jej na wyeliminowanie konieczności korzystania z samochodów w jej obrębie.  

Projekt dzielnicy LaMercedes jest przełomem w planowaniu zrównoważonych środowisk miejskich. Choć zrównoważone przestrzenie, wyłączone of ruchu samochodowego są coraz częstsze, nie były jeszcze tworzone na taką skalę. Mniejsze tego typu projekty powstają także w Polsce. Eko-dzielnica ma powstać w centrum Chrzanowa na miejscu miejskiego targowiska. Projekt fundowany jest z pomocą Europejskiego Banku Inwestycyjnego i ma być tętniącą życiem dzielnicą mieszkaniowo-biznesową z minimalnym zapotrzebowaniem na energię. 

Więcej informacji: https://lamercedes.barcelona/  

Źródło zdjęć: https://lamercedes.barcelona/