Młodzi mają głos! – Urban Lab

Młodzi mają głos!

Lokalizacja: wsie/miasta, Polska

Samodzielne podejmowanie decyzji w procesach demokratycznych to dla młodych ludzi atrakcyjna perspektywa. Przeszukując polskie działania dedykowane młodzieży musimy wspomnieć o szkolnych i młodzieżowych budżetach partycypacyjnych.

(źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja/szkolne-budzety-obywatelskie–kampania-edukacyjna)

SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY to projekty prowadzone przez szkoły. Finansowanie odbywa się dzięki zasobom i środkom, które posiada dana instytucja. Głównym celem jest zazwyczaj edukacja obywatelska lub budowanie pewności siebie uczniów. Oto kilka polskich przykładów:

Więcej informacji o szkolnych BO: https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/szkolny-budzet-obywatelski/materialy-o-sbo/

MŁODZIEŻOWY BUDŻET OBYWATELSKI jest zwykle prowadzony i finansowany przez władze publiczne lub samorządowe. Większość dedykowanych działań odbywa się poza szkołą i często zakłada budowanie zaangażowania obywatelskiego lub pogłębianie demokracji w sposób uwzględniający potrzeby i aspiracje młodych ludzi. Oto kilka polskich przykładów:

Propozycja zadania złożonego do BO jest możliwa dla każdego ucznia, którego szkoła przystąpiła do MBP:

  • Zgłaszane przez uczniów zadania muszą być zgodne ze statutem szkoły i być możliwe do realizacji w ramach i przez placówkę szkolną;
  • Propozycja musi zostać poparta pisemnie przez określoną liczbę uczniów szkoły;
  • Zadanie do MBP może być zgłoszone przez więcej niż jednego ucznia.

Kreatywność uczniów i uczennic jest nieograniczona. Dzięki organizacji BO szkoły otrzymują m. in. świetlice marzeń, kąciki relaksacyjne, doposażenie sprzętem multimedialnym, place gier, rowerowe miasteczka i wiele innych (wyniki SBO w Mrągowie https://szkolny.budzetobywatelski.com/wyniki)

Podsumowanie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego w Tychach za rok 2019
(źródło: https://razemtychy.pl/mlodziezowy-budzet-obywatelski-ii-edycja/3162-podsumowanie-mlodziezowego-budzetu-partycypacyjnego-w-tychach-za-rok-2019)

Poszukiwaczom i poszukiwaczkom inspiracji lub odpowiedzi na nurtujące pytania polecamy dwie publikacje: poradniki-narzędziowniki ze wskazówkami dla początkujących:

  • „Czas na młodych! Przewodnik po budżetach partycypacyjnych dla młodzieży” wraz z „Zrób to sam. Zestaw narzędzi i metod do pracy z młodzieżą w budżecie partycypacyjnym” zrealizowane w projekcie Youth PB Accelerator
  • „Szkolny budżet partycypacyjny – wskazówki dla początkujących” będąca wynikiem projektu realizowanego przez Fundację Pole Dialogu i Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

Informacje na podstawie publikacji: „Czas na młodych! Przewodnik po budżetach partycypacyjnych dla młodzieży” zrealizowanym w projekcie Youth PB Accelerator (https://youthpb.eu/pl/home-pl/)