SolaRoad – fotowoltaiczna ścieżka rowerowa – Urban Lab

SolaRoad – fotowoltaiczna ścieżka rowerowa

Lokalizacja: Holandia

Wybór roweru jako alternatywy dla samochodu jest częstą formą działania dla dobra środowiska i własnego zdrowia. Holandia jest znana ze swojego sukcesu rowerowego, co zawdzięcza w dużej mierze korzystnej do tego infrastrukturze i planowaniu miast. W 2014 roku powstał projekt, który wznosi infrastrukturę rowerową na wyższy poziom.  

Pierwszy SolaRoad, zainstalowany w mieście Krommenie w okolicach Amsterdamu, jest ścieżką rowerową w całości pokrytą panelami fotowoltaicznymi. Ścieżka stworzona jest z bloków prefabrykowanego betonu pokrytego cienką, przejrzystą nawierzchnią ochronną umożliwiającą promieniom słonecznym na przeniknięcie i dotarcie do paneli wbudowanych w beton. Szacuje się, że jeden metr kwadratowy ścieżki produkuje 130 kWh rocznie (w holenderskich warunkach klimatycznych). Celem projektu jest pozyskiwanie energii z odnawialnego źródła bez zajmowania dodatkowego terenu, jak w przypadku typowych elektrowni słonecznych. 

Ścieżka w Krommenie ma aktualnie 90 metrów długości, a sukces projektu spowodował budowę nowych ścieżek w Holandii i poza nią. SolaRoad został zamontowany w późniejszych latach w Groningen (10 m), w Haaksbergen (10 m), w Haarlemmermeer (100 m), w Spijkenisse (100 m) oraz w Noordwijk (3,6 m), a także w Etampes, koło Paryża (15 m). Wyprodukowana energia jest używana do zasilania, między innymi, oświetlenia przy drogach, punktów Wi-Fi oraz miejsc do ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych. 

SolaRoad oferuje sprzedaż SolaRoad Kit dla firm i rządów. Jeden SolaRoad Kit składa się z czterech elementów tworzących 12-metrowy blok ścieżki. Wszystkie elementy są prefabrykowane i łatwe w montażu.

Okres: 2014 – obecnie

Więcej informacji: https://www.solaroad.nl/

Źródło zdjęć: https://www.solaroad.nl/