Miejskie majsterkowanie – Urban Lab

Miejskie majsterkowanie

Lokalizacja: Gliwice, Polska 

Życie w mieście jeszcze do niedawna w niskim stopniu sprzyjało rozwijaniu pasji majsterkowania. Garaże czy piwnice to miejsca, na które mogła pozwolić sobie część mieszkańców miast. W ostatnich latach sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie. Odpowiedzią na brak tego typu przestrzeni stały się ogólnodostępne warsztaty miejskie skupiające w sobie społeczność majsterkowiczów na każdym poziomie zaawansowania – od amatorów do profesjonalistów.

Warsztat Miejski w Gliwicach to miejsce oferujące możliwość własnoręcznego wytwarzania lub naprawiania przedmiotów.

Przestrzeń do pracy dla makerów (majsterkowiczów, twórców, artystów) dzieli się na przestrzeń fizyczną – kompleksowo wyposażony warsztat dostępny dla mieszkańców miasta siedem dni w tygodniu, jak i przestrzeń społeczną tworzoną przez realizację projektów społecznych i imprez aktywizujących Gliwiczan. 

Założycielami warsztatu jest grupa inżynierów, informatyków, specjalistów z zakresu oprogramowania i projektowania usług, nauczycielka, animatorka kultury i trener kreatywności.  

Aktualnie gliwicki warsztat zlokalizowany jest przy ul. Pszczyńskiej 1A, w budynku dawnej piekarni, który udało się wynająć Stowarzyszeniu Warsztat Miejski z zasobów Miasta Gliwice.

Jesienią 2020 roku osoby zaangażowane w stworzenie otwartej pracowni przystąpiły do remontu wspomnianego lokalu – własnymi siłami, przy wsparciu finansowym z grantów, darowizn i składek oraz pochodzącym z odpłatnej działalności statutowej. Pokonując różne przeszkody i realizując kolejne etapy remontu – w tym kosztowną wymianę okien i drzwi, na którą udało się zebrać środki podczas zbiórki na jednej z platform crowdfundingowych – wyposażono pracownię w szereg narzędzi do obróbki drewna, metalu, materiałów lekkich i innych. W kolejnych pomieszczeniach obiektu planowane jest uruchomienie m.in. pracowni krawieckiej, bio labu, ciemni, stolarni, hali warsztatowej, pracowni z drukarkami 2D i 3D oraz z urządzeniami elektronicznymi

Motywy użytkowników warsztatu są różne: od miejsca, w którym można stworzyć przedmioty potrzebne do pracy lub prototypy nowych rozwiązań, przez miejsce do rozwoju własnych zainteresowań, po dzielenie się w takim miejscu swoim doświadczeniem albo twórcze spędzanie czasu ze swoimi dziećmi. 

Poza cyklicznymi warsztatami obejmującymi tworzenie witraży, koni na patyku, nadruków na ubraniach czy legowisk dla schronisk, w każdy czwartek i sobotę w warsztacie ma miejsce Męska Szopa. Pracownia dysponuje szeregiem narzędzi do obróbki drewna, metalu, materiałów lekkich i innych. Słowo „męska” nie kategoryzuje jednak uczestników i uczestniczek – wszyscy, którzy mają pomysły i chęci są mile widziani.  

Warsztat miejski w Gliwicach to przykład przestrzeni kreatywno-warsztatowej, której tematyką zajmujemy się od pewnego czasu. Efektem naszej pracy jest publikacja dostępna na naszej stronie internetowej w zakładce Publikacje (https://urbanlab.net/publikacja/przestrzenie-kreatywno-warsztatowe/). Wkrótce pojawią się kolejne rezultaty naszej pracy.

Więcej informacji: https://warsztatmiejski.org/, https://www.facebook.com/warsztatmiejski, https://www.facebook.com/meskaszopagliwice 

Źródło zdjęć:  https://www.facebook.com/warsztatmiejski https://www.facebook.com/meskaszopagliwice