Aplikacja „Rozejrzyj się i żyj” testowana w Żorach – Urban Lab

Aplikacja „Rozejrzyj się i żyj” testowana w Żorach

Podziel się:

Żory jako pierwsze miasto w Polsce pilotażowo wyposażyło pięć przejść dla pieszych w czujniki bezpieczeństwa współpracujące z aplikacją „Rozejrzyj się i żyj”. Aplikacja ostrzega użytkowników smartfonów, o tym że znajdują się w pobliżu przejścia dla pieszych i powinni zachować szczególną ostrożność.

Najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków pieszych na przejściach jest ich nieuwaga spowodowana m.in. wpatrywaniem się w ekran telefonu. Wciągająca gra czy też otrzymana wiadomość przykuwają wzrok przechodnia. Może temu zaradzić aplikacja „Rozejrzyj się i żyj”, którą wymyślili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 Jastrzębiu Zdroju. Aplikacja powstała we współpracy uczniów tej szkoły z Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju oraz spółki Proton Innowacje.

Aplikacja działa w prosty sposób. Użytkownik telefonu, który zainstalował aplikację, w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych wyposażonego w czujnik dostanie powiadomienie alarmujące o bezpośrednim znalezieniu się w pobliżu pasów. Smartfon sam „przechwyci” ekran i wyświetli informację: 'Rozejrzyj się i żyj’ oraz wyda dźwięk z wibracją. Aplikacja jest prosta i bezpłatna, dzięki której pieszy może uniknąć wypadku. Twórcy aplikacji zdobyli za jej wynalezienie m.in. złoty medal na XXIII Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2020 w Moskwie.

W przypadku tej innowacji chodzi nam przede wszystkim o zwrócenie uwagi na podjętą współpracę – uczniów (zauważyli potrzebę) z nauczycielami oraz firmą informatyczną.