Data for City – Hackathon Otwartych Danych w Dzielnicy Ursynów – Urban Lab

Data for City – Hackathon Otwartych Danych w Dzielnicy Ursynów

Podziel się:

Tylko do 23 listopada mogą się zgłaszać zespoły do wydarzenia #DataForCity – Hackathon Otwartych Danych w Dzielnicy Ursynów!

Celem inicjatywy jest stworzenie przez uczestników konkretnych działających aplikacji (mobilnych, www, z własnym interfejsem) lub innych rozwiązań cyfrowych które rozwiązują problemy mieszkańców, miasta, urzędu z wykorzystaniem otwartych danych.

Dodatkowym celem jest pobudzenie przedsiębiorczego oraz innowacyjnego myślenia wśród mieszańców Dzielnicy/Miasta, zachęcenie do współtworzenia rozwiązań, a także budowanie pozytywnego wizerunku Dzielnicy Ursynów jako miejsca otwartego na nowe technologie, nieszablonowe rozwiązania i współpracę ze środowiskiem startupowym.

Wiele z kreatywnych innowacji może opierać się na wykorzystaniu otwartych danych, czyli informacji gromadzonych, dostarczanych lub opłacanych przez organy publiczne, które są bezpłatnie udostępniane do ponownego wykorzystania w dowolnym celu. Aktualna inicjatywa realizowana przez Urząd Miasta Dzielnicy Ursynów wpisuje się w strategię Innowacyjnego miasta. Ma ona za zadanie dać mieszkańcom możliwość współtworzenia rozwiązań usprawniających działanie miasta dzięki wykorzystaniu właśnie otwartych danych. Korzyści, jakie można czerpać z otwartych danych są różne m.in. usprawnienie administracji publicznej, wzrost gospodarczy w sektorze prywatnym, czy zwiększanie dobrobytu społecznego. Dzięki otwartym danym można podnosić wydajność, usprawniając tym samym funkcjonowanie usług publicznych, podnosić wydajność procesów i usług publicznych, wskazywać na obszary niepotrzebnych wydatków. Mieszkańcy mogą czerpać korzyści z łatwiejszego dostępu do informacji, treści i wiedzy, co z kolei przekładać się może na tworzenie innowacyjnych usług i nowych modeli biznesowych. Otwarte dane wspomagają współpracę, uczestnictwo i innowacje społeczne.

Pula nagród to aż 40.000 PLN:

  • I miejsce – 20.000 PLN
  • II miejsce – 12.000 PLN
  • III miejsce – 8.000 PLN

Więcej szczegółów oraz zapisy na stronie www.dataforcity.pl.