Dortmund Europejską Stolicą Innowacji 2021 – Urban Lab

Dortmund Europejską Stolicą Innowacji 2021

Podziel się:

Komisja Europejska wyznaczyła miasto Dortmund w Niemczech na Europejską Stolicę Innowacji 2021, przyznając miastu 1 milion euro nagrody pieniężnej.

Podczas European Innovation Council Summit, który odbył się w Brukseli 24 i 25 listopada 2021 r., Komisja ogłosiła zwycięzców siódmej edycji konkursu „Europejska Stolica Innowacji” („iCapital”). Miasto Dortmund w Niemczech otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji 2021, a miasto Vantaa w Finlandii, Europejskiego Wschodzącego Miasta Innowacji 2021.

Drugie miejsce zajął Dublin w Irlandii i Malaga w Hiszpanii, które otrzymały po 100 000 euro. Na trzecim miejscu uplasowało się Wilno na Litwie. Vantaa w Finlandii zdobywając nagrodę European Rising Innovative City otrzymała 500 000 euro.

Co roku Unia Europejska docenia miasta o integracyjnych ekosystemach innowacji, przyznając im nagrodę iCapital Prize. Nagrody doceniają długoterminowe wysiłki miast na rzecz stworzenia środowiska, które umożliwia i obejmuje innowacyjność. Komisja stwierdziła, że ​​wybrane miasta opracowały i wdrożyły innowacyjne koncepcje, wprowadzając skuteczne procesy, narzędzia i modele zarządzania.

„Nagroda jest wynikiem wspaniałej pracy zespołowej w Dortmundzie, jako mieście sąsiedzkim. Wielu zaangażowanych partnerów z dziedziny nauki, biznesu, społeczeństwa miejskiego i administracji zbudowało zrównoważony ekosystem innowacji. [To] wylęgarnia start-upów i firm, badań i rozwoju, edukacji i kultury… ale także wdrażania dobrych pomysłów, projektów społecznych i kreatywnych rozwiązań w naszych okolicach.”

Thomas Westphal, Burmistrz Dortmundu

Kluczowe programy w Dortmundzie to: ‘Innovation next door’ modelSmart City Alliance oraz Science Master Plan 2.0, których celem jest wspieranie współpracy między miastami. Przykłady najważniejszych prowadzonych projektów to: strategia New Strength COVID, w ramach której zebrano 800 000 EUR na wsparcie lokalnych firm; plany nowego „Zielonego Dworca Głównego”, współprojektowanego przez obywateli; oraz środki zwiększające odporność na zmiany klimatu, które są opracowywane i pilotowane wspólnie z mieszkańcami. W ramach programu iResilience Dortmund współpracuje również z innymi miastami na szczeblu regionalnym i międzynarodowym. W innym projekcie dzielnica portowa w Dortmundzie jest przekształcana w ośrodek testowy inteligentnego miasta .

Nagroda po raz pierwszy została przyznana w 2014 roku. Dotychczasowi zwycięzcy to Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017), Ateny (2018), Nantes (2019) i Leuven (2020). 

Więcej informacji o konkursie: The European Capital of Innovation Awards