Jak założyć łąkę kwietną w mieście? – Urban Lab

Jak założyć łąkę kwietną w mieście?

Podziel się:

Łąki kwietne to jeden z najpopularniejszych tematów miejskich w ostatnim czasie. A to dlatego, że m.in. mierzymy się ze zmianami klimatu, które w naszych miastach powodują wyspy ciepła. Szukając rozwiązań służących przeciwdziałaniu wysokim temperaturom oraz suszy w mieście, coraz częściej wracamy do prostych rozwiązań, które były w mieście zanim wybudowano na nich betonowe osiedla – mowa o łąkach kwietnych, które kiedyś porastały całe nasze miasta i stanowiły ostoje dzikiej przyrody. Silna urbanizacja przyczyniła się do ich wykoszenia na rzecz np. parkingów.  

Aktualnie w wielu miastach doszliśmy do momentu, w którym w trakcie upałów temperatury w centrum miast są nie do wytrzymania. Łąki kwietne pomagają więc to zmienić. Dzięki swoim wysokim zaroślom sprzyjają obniżaniu temperatury, zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar, pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, wspomagają retencję, a do tego pięknie wyglądają.

Więcej o idei obsiewania miast łąkami kwietnymi dowiecie się podczas dzisiejszej debaty organizowanej przez UrbanLab Gdynia “Łąki kwietne w mieście | debata online”, w której udział wezmą: Agnieszka Hubeny-Żukowska z Pracowni Sztuki Ogrodowej, Maciej Podyma z Fundacji Łąka oraz Beata Sągin z Biura Ogrodnika Miasta Gdyni.  

Link, pod którym odbędzie się wydarzenie.

Debata odbędzie się w ramach cyklu ecoMIASTO, który skierowany jest do osób zainteresowanych ekologicznym życiem w mieście i sposobami na wdrażanie innowacji w w tym zakresie dla miasta. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Adaptacja Koncepcji Urban Lab w Gdyni”. 

Źródło zdjęcia: stock.adobe