Kubki miejskie wielokrotnego użytku w Gdyni – Urban Lab

Kubki miejskie wielokrotnego użytku w Gdyni

Podziel się:

Gdynia wspiera proekologiczne innowacje, a także lokalnie zrodzone pomysły, dlatego też Miasto zdecydowało się objąć patronatem projekt kubków miejskich wielokrotnego użytku oparty o system depozytowy.

Już wkrótce mieszkańcy Gdyni jako pierwsi w kraju będą mogli korzystać z ekologicznej alternatywy dla jednorazowych kubków – kubków miejskich wielokrotnego użytku, wykonanych z bezpiecznego i trwałego materiału – polipropylenu. Są one nie tylko mocne, estetycznie wykończone, ale przede wszystkim każdy z nich w jednym cyklu użytkowania zastępuje przynajmniej 1000 swoich jednorazowych odpowiedników. Osoby kupujące napój będą mogły „wynająć” kubek, a potem w następnym punkcie sprzedaży, działającym w ramach systemu, oddać puste naczynie i odebrać zwrot kaucji. Zniszczony kubek miejski może zostać poddany pełnemu recyklingowi i wrócić w nasze ręce jako nowy. System funkcjonuje w gospodarce obiegu zamkniętego, który nie pozwala na śmiecenie i marnowanie cennego tworzywa, a zniszczone kubki poddawane są granulacji i ponownie wykorzystywane w produkcji nowych.

Za wdrożenie oraz funkcjonowanie systemu kubków wielokrotnego użytku odpowiada gdyńska firma UR CUP. Wiosną system będzie zaadaptowany na obszarze miasta, w restauracjach i punktach, które do niego przystąpią. Miasto chce budować świadomość mieszkańców w zakresie maksymalnego ograniczenia korzystania z opakowań jednorazowych i szczerzenia idei zero waste.

Fot: www.gdynia.pl