Nabór na nowatorskie rozwiązania na rzecz osób starszych – Urban Lab

Nabór na nowatorskie rozwiązania na rzecz osób starszych

Podziel się:

Trwa nabór na nowatorskie rozwiązania na rzecz osób starszych w ramach projektu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”. Do 14 lutego można zgłaszać pomysły na innowacje społeczne wspierające osoby starsze. Do zdobycia są granty w wysokości do 50 tys. zł oraz wsparcie przy rozwijaniu i testowaniu inicjatywy.

Głównym celem projektu jest wypracowanie i przetestowanie innowacyjnych rozwiązań (usług i produktów), służących poprawie jakości życia osób starszych (60+) i ich opiekunów. Do udziału w projekcie zaproszeni są pomysłodawcy i pomysłodawczynie z różnych środowisk, reprezentujących różne doświadczenia i dyscypliny: osoby starsze, opiekunów i opiekunki, działaczy społecznych i działaczki społeczne, projektanci i projektantki usług, artystów i artystki, designerów, programistów, psychologów i psycholożki, badaczy i badaczki oraz inne osoby, które mają innowacyjne pomysły. Nabór wniosków trwa do 14 lutego.

Starość dotyczy nas wszystkich. Jednak nie ma kogoś takiego jak “typowy starszy człowiek”. Starzenie się to zróżnicowany proces, który zależy od wielu czynników: wieku, stanu zdrowia, stanu portfela, płci, miejsca zamieszkania czy relacji społecznych. Dobra, aktywna, szczęśliwa starość jest możliwa, nawet jeśli teraz wydaje się utopijną ideą. Już dziś co szósty Polak lub Polka ma 65 lat. W 2050 roku co trzecia osoba w Polsce będzie powyżej 65. roku życia. Czy będziesz wśród nich? A może będą w tej grupie Twoi bliscy, przyjaciele, sąsiedzi?

Już dziś możesz zaprojektować lepszą starość dla siebie, swoich bliskich, sąsiadów w swoich społecznościach i instytucjach. Poszukiwane są nowatorskie rozwiązania, które:
● Poprawią jakość życia osób starszych i ich bliskich w domu, pracy, w lokalnej społeczności i pomogą lepiej przygotować się do starości
● Uruchomią lokalne i sąsiedzkie sieci wsparcia na rzecz osób starszych lub/i opiekunów rodzinnych, by zmniejszyć poczucie osamotnienia
● Sprawią, że instytucje będą mogły oferować bardziej dostępne usługi, współtworzone przez osoby starsze
Innowacyjność w programie rozumiana jest jako:
stworzenie nowych produktów, usług, metod – takich, których jeszcze nikt, nigdy, nigdzie nie stosował
ulepszenie istniejących rozwiązań – dodanie sensownych, acz nieoczywistych elementów, które spowodują, że pomysł będzie nowatorski, wcześniej nie realizowany
przenoszenie na polski grunt rozwiązań, które sprawdziły się w innych krajach i mogą być wdrożone w Polsce

Co można zyskać?
● dofinansowanie na testowanie rozwiązania w wysokości do 50 tys. zł
● wsparcie ekspertów o wartości od 5 do nawet 30 tys. zł
● indywidualną pracę nad rozwojem pomysłu z tutorem
● profesjonalną promocję o wartości ponad 19 tys. zł
● udział w targach, warsztatach, spotkaniach i pitchingach

Więcej informacji na stronach Generatora: www.sieciwsparcia.pl

Projekt „GENERATOR INNOWACJI. SIECI WSPARCIA 2” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest przez PCG Polska Sp. z o. o. w partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”.