Nowe innowacje miejskie w Rzeszowie! – Urban Lab

Nowe innowacje miejskie w Rzeszowie!

Podziel się:

W wyniku naboru pomysłów na mikroinnowacje miejskie w obszarze poprawy jakości życia mieszkańców miasta Rzeszowa (smart living) w ramach realizowanego projektu „Rzeszów to MY” wybrano trzy pomysły, które zostały skierowane do wdrożenia! Nabór prowadzony był od 17 kwietnia do 17 maja, a poszukiwane były pomysły w następujących obszarach:

  • Nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska dla mieszkańców.
  • Rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście.
  • Zieleń w mieście.

W sumie zgłoszonych zostało 16 pomysłów. Na realizację każdego projektu przeznaczona jest kwota 30 tys. Poniżej 3 projekty zarekomendowane do wdrożenia:

  1. Społeczny ogród owocowo-warzywny (przy Szkole Podstawowej nr 25) – Z ogród ma integrować kilka pokoleń. Ogród ma powstać przy Szkole Podstawowej nr 25 i ma mieć ok. 360 m kw. Na terenie ogrodu znajdą się drzewa owocowe i warzywniki. Pod okiem pedagogów, rodziców i dziadków uczniowie będą ten ogród najpierw zakładać, a następnie uprawiać, sadzić warzywa i pielęgnować kwiaty.
Przykładowa realizacja

2. Budki dla jerzyków i domki dla jeży (na terenie całego miasta z naciskiem na przedszkola i budynki miejskie) – Obydwa gatunki są cenne dla ludzi zjadając owady. Jerzyki pomagają walczyć z komarami. Jeden jerzyk w ciągu doby potrafi zjeść 20 tys. komarów, co jest ważne w okresie wiosenno-letnim. Owady zjadają również jeże. Z myślą o nich w parkach staną także budki, w których jeże będą mogły się schronić, szczególnie w zimie kiedy zapadają w sen zimowy. Przy każdej budce pojawi się tablica informacyjna o tych ssakach, ich potrzebach, o tym czym można je dokarmiać – i co najważniejsze – że nie wolno im przeszkadzać, kiedy zimują.

Przykładowa realizacja
Przykładowa realizacja

3. Poczuj naturę – dotknij, powąchaj, usłysz i zobacz – W Rzeszowie powstanie pierwszy naturalistyczny, dziki plac zabaw. Będzie on wyposażony w nietypowe urządzenia do zabawy, np. drewniane kłody, labirynty, kryjówki, domki wykonane z wierzby. Będzie także ścieżka bosych stóp zrobiona z materiałów, które daje natura, np. z kory, szyszek, piasku, żwiru itp. Plac zabaw ma wspierać rozwój sensoryczny dzieci i być przestrzenią do zabawy, ale także formą terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dzieci będą decydowały, czy np. góra konarów umieszczona na tym terenie będzie piramidą, torem przeszkód czy tunelem. Naturalistyczny plac zabaw ma stanąć na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Kotuli, gdzie planowana jest również budowa miasteczka ruchu drogowego dostosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Przykładowa realizacja

Pośród projektów, które nie będą realizowane w ramach projektu „Rzeszów to MY”, jednak posiadają duży potencjał wdrożeniowy, na uwagę zasługują:

  1. Rzeszowska Droga do Dostępności
  2. Przestrzeń Rodzinna Międzypokoleniowa

Ww. pomysły zostaną przeanalizowane i ewentualnie zarekomendowane do wdrożenia w ramach działań miejskich wydziałów i jednostek.