Paweł Jaworski gościem Seminarium podsumowującego projekt URBAN LAB – Urban Lab

Paweł Jaworski gościem Seminarium podsumowującego projekt URBAN LAB

Podziel się:

Drugim Gościem specjalnym podczas Seminarium podsumowującego projekt URBAN LAB będzie Paweł Jaworski – twórca Experimental Urbanism z wystąpieniem Dobre ulice miejskie – lokalny eksperyment czy systemowa innowacja?

Opowie o kreowaniu i kopiowaniu od strony tego, co jego interesuje, czyli polityk dla przestrzeni publicznej. Pokaże na wybranych przykładach generowanie zmian od dołu (jak to się dzieje w Polsce) i od góry (systemowe replikacje tworzone w oparciu o wytyczne krajowe lub regionalne i skalowane przez gminy/lokalne partnerstwa).

aut. fot. Jerzy Wypych

Paweł Jaworski – filozof i urbanista. Rozwija autorska metodę urbanistyki eksperymentalnej, łączącą badania, projektowanie oraz partycypację. Miastom mierzącym się z negatywnymi skutkami rozwoju motoryzacji pomaga zaplanować zmiany, wdrożyć nowe pomysły oraz przetrwać rodzące się nieuchronnie konflikty. W 2017 roku w Dąbrowie Górniczej przygotował pierwszą w Polsce koncepcję przekształcenia ulicy śródmiejskiej poprzez testowanie rozwiązań tymczasowych wspólnie z osobami, które z niej korzystają na co dzień. W podobny sposób pracował w Warszawie, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim i Bytomiu. Dziś zajmuje się przede wszystkim planem mobilności dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i kompleksową przemianą oraz przebudową przestrzeni publicznej Starego Miasta w Szczecinie. Wspiera również Instytut Goethego w Kijowie we wdrażaniu nowych rozwiązań urbanistycznych w Ukrainie.

Więcej informacji o Seminarium oraz pełen program