Agrotopia – Urban Lab

Agrotopia

Lokalizacja: Roeselare, Belgia

W tym wysoce zurbanizowanym świecie, istnieje rosnące zapotrzebowanie na dostarczanie świeżej żywności do miast. Rolnictwo miejskie może stanowić odpowiedź, ale doświadczenie w tym zakresie jest wciąż ograniczone. Aby sprostać tym wyzwaniom, Inagro wybudowało szklarnię badawczą o powierzchni 9000 m2.

24 września w Roeselare (Zachodnia Flandria) została oficjalnie otwarta Agrotopia i jest ona aktualnie największym tego typu obiektem w Europie. Jednym z celów centrum badawczo-rozwojowego Inagro w Agrotopii jest zgłębianie wiedzy na temat uprawy warzyw w środowisku miejskim oraz opracowanie nowych rozwiązań zrównoważonego modelu uprawy żywności w szklarniach.

Szklarnia będzie również służyć jako żywe laboratorium do wymiany wiedzy i opracowywania innowacji poprzez współtworzenie, angażując w proces innowacji wszystkie zainteresowane strony. Twórcy technologii będą mieli możliwość zaangażowania się w ten proces współtworzenia lub zademonstrowania swoich najnowszych innowacji w sali wystawowej. Agrotopia zapewni zarówno inspirujące środowisko badawcze, którego efektem będą innowacyjne rozwiązania w zakresie zaawansowanego technologicznie ogrodnictwa szklarniowego i rolnictwa miejskiego, jak i wyraźny przykład miejskiej produkcji warzyw.

Agorotopia pełni również role miejsca idealnego do spotkań i organizacji wszelkiego rodzaju warsztatów. Organizowany niedawno Festiwal Przyszłości, do Agrotopii przyciągnął uczniów oraz dzieci, które miały okazje uczestniczyć w warsztatach o futureproof living oraz sustainable horticulture and food. Festiwal odwiedził również sam Król Filip.

Więcej informacji: https://inagro.be/agrotopia

Źródło zdjęć: https://www.groentennieuws.nl/photos/album/9808/opening-dakserre-agrotopia-2021/