Bella Grünau pomysłem na rewitalizację w Lipsku – Urban Lab

Bella Grünau pomysłem na rewitalizację w Lipsku

Lokalizacja: Lipsk (Niemcy)

Bella Grünau to tymczasowa pizzeria w dzielnicy Grünau w Lipsku. Latem 2020 roku wyschnięta łąka na osiedlu zamieniła się w miejsce spotkań i świętowania. Pizzeria łączy gastronomię z koprodukcją mieszkańców, aby tchnąć życie w powojenne osiedle mieszkaniowe.

Osiedle Grünau w Lipsku powstało w latach 1976-1987 w największej dzielnicy miasta. Po upadku Związku Radzieckiego osiedle zyskało popularność jako centrum społeczne. Jednak z biegiem lat Grünau straciło swoją wartość, a obszar ten ucierpiał z powodu spadku liczby mieszkańców. Obecnie w Grünau mieszka o połowę mniej ludzi niż 20 lat temu. Na terenie osiedla nie ma żadnych udogodnień, takich jak restauracje czy instytucje kulturalne, które ma do zaoferowania mieszkańcom śródmieście Lipska.

Aby ożywić tą przestrzeń i relacje międzysąsiedzkie kolektyw Kollektiv Plus X i Fonds Soziokultur przy wsparciu Villa Leipzig i KOMM-Haus stworzył inicjatywę mająca na celu przywrócenie utraconych funkcji społecznych w okolicy. Pomysł na to miejsce wychodzi od koncepcji stworzenia przestrzeni do wspólnego spotkania się przy jedzeniu. Jako centralny punkt rewitalizacji społeczno-kulturowej przyciąga mieszkańców z różnorodnych środowisk i zachęca ich do tworzenia własnej pizzy oraz uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych odbywających się w przestrzeni „podwórkowej” pizzerii. Mieszkańcy aktywnie uczestniczą w kulturalnym i kulinarnym rozwoju pizzerii.

Celem projektu jest rewitalizacja niewykorzystanej przestrzeni przy aktywnym zaangażowaniu mieszkańców okolicy. Projekt Bella Grünau kładzie nacisk na stworzenie otwartego i zachęcającego do odwiedzenia miejsca, jednocześnie tworzącego przyjazną atmosferę dla mieszkańców. Kolorowe elementy scenograficzne, takie jak tła filmowe, miejsca do siedzenia i sceny, tworzą miejsce do rozrywki, kontrastują z brutalistycznym widokiem na okoliczne bloki mieszkalne.

Więcej: http://kollektivplusx.de/bella-gruenau