BiciHub Barcelona – Urban Lab

BiciHub Barcelona

Lokalizacja: Barcelona, Hiszpania

BiciHub to mieszczący się w upadłej fabryce hub dla innowacji rowerowych. Stowarzyszenie BicHub tworzy dwadzieścia podmiotów, a ich działanie wspiera miasto. Prowadzone są tutaj działania edukacyjne, inkubujące i doszkalające. BiciHub to inkubator pomysłów, projektów i sojuszy, ukierunkowanych na wdrażanie projektów z zakresu zrównoważonej mobilności rowerowej poprzez model spółdzielczy.

BiciHub znajduje się w barcelońskiej dzielnicy Poblenou w starym budynku przemysłowy. W 2015 r. Rada Miasta Barcelony przeznaczyła budynek na spółdzielnię Biciclot. W 2019 roku powstało tutaj BiciHub jako stowarzyszenie II stopnia, w którym dwadzieścia podmiotów wykazuje swoje zaangażowanie w utworzenie Stowarzyszenia Bicihub. 

Cele stowarzyszenia to promowanie tworzenia nowych usług oraz działań społecznych i biznesowych związanych ze światem rowerów w ramach ESS, prowadzenie programów szkoleniowych, aby przyczynić się do lepszego zatrudnienia w świecie rowerowym, wspieranie różnych strategii miejskich związanych ze zrównoważoną mobilnością i gospodarką społeczną oraz edukowanie mieszkańców w zakresie korzyści płynących z przemieszczania się rowerem po mieście.

Usługi jakie można znaleźć w przestrzeni BiciHub to:

  • Warsztat samodzielnej naprawy

To otwarta, wspólna i społeczna przestrzeń warsztatu mechanicznego do naprawy i konserwacji rowerów, gdzie do dyspozycji są narzędzia i materiały. Można tutaj uzyskać porady i wsparcie eksperta w dziedzinie mechaniki rowerowej. Koszt dostępu do warsztatu to 8 euro lub opłata roczna w wysokości 45 euro.

  • Wspólna przestrzeń robocza

To miejsce do pracy, w której można rozwijać swoje projekt i nawiązania współpracę z podmiotami o ponad 30-letniej działalności w świecie zrównoważonej mobilności i ESS.

  • Przestrzeń pod wynajem

Możliwość wynajęcia przestrzeni dla podmiotów, które chcą zorganizować eventy, prezentacje, spotkania itp.

  • Wycieczki z przewodnikiem

BiciHub oferuje wycieczki z przewodnikiem po budynku Can Picó, podczas których opowiada o budynku i projekcie.

  • Wynajem rowerowej przyczepki

BiciHub oferuje na wynajem trójkołowy pojazd o dużej pojemności ze wspomaganiem elektrycznym jako pierwszy transport społecznościowy w dzielnicy Sant Martí. Ułatwia on wspólną i zrównoważoną mobilność skierowaną do sąsiedztwa, podmiotów, spółdzielni i przedsiębiorstw, co pozwoli na zaspokojenie ich potrzeb w zakresie transportu i dystrybucji. Jest to bardziej zrównoważony i spójny sposób transportu produktów i materiałów oraz przemieszczania się mieszkańców dzielnicy.

Model, który promuje Bicihub, ma na celu promowanie upodmiotowienia społeczności i przyczynia się do poprawy warunków życia lokalnych społeczności. Pomaga również w nawiązaniu relacji pomiędzy organizacjami społecznymi , instancjami, agencjami czy instytucjami, takimi jak sama Rada Miasta.

Projekt został uruchomiony przy wsparciu Rady Miasta, różnych podmiotów zrównoważonej mobilności, ESS i społeczności Poblenou.

Więcej informacji: https://bicihub.barcelona/, Facebook BiciHub Barcelona.

Źródło zdjęć: https://bicihub.barcelona/