Projekt „Escaleras Oasis Tropical” – Urban Lab

Projekt „Escaleras Oasis Tropical”

Lokalizacja: Dzielnica Moravia, Medellín (Kolumbia) 

W 2017 r. jedna z najbardziej konfliktowych dzielnic miasta Medellín – dzielnica Moravia, dzięki wysiłkom mieszkańców, stowarzyszeń i studentów przemieniła się ze slumsów w bezpieczne miejsce do życia. Projekt „Escaleras Oasis Tropical” przeprowadził zespół Urban Lab Medellín-Berlin. 

Dzielnica Moravia znajduje się w centrum kolumbijskiej metropolii – Medellín. Rozwinęła się w latach 70. XX wieku, kiedy to przesiedleńcy z wojny domowej założyli na miejskim wysypisku śmieci nową dzielnicę. Przez dziesięciolecia mieszkańcy Moravii bronili swojego miejsca na przekór wszystkim, dzięki czemu obecnie miejsce to przeszło niezwykły proces transformacji w kolorowe i twórcze środowisko miejskie o silnej tożsamości. 

Projekt „Escaleras Oasis Tropical” rozpoczął się dzięki połączeniu dwóch szkół letnich, jednej z Moravia i drugiej z Berlina. Program zajęć obejmował zakres kulturalny skupiony na integracji z lokalną społecznością, a także sektorem publicznym i prywatnym. Wymiana kulturowa oraz transfer wiedzy dały efekt w postaci projektu przemiany przestrzeni publicznej. „Escaleras Oasis Tropical” to miejska interwencja polegająca na remoncie zaciemnionej, brudnej i ukrytej uliczki ze schodami. Uliczka była jednym z głównych ciągów komunikacji pieszej w dzielnicy, z której codziennie korzystały setki ludzi. Przy zaangażowaniu mieszkańców Moravii, lokalnych artystów, studentów i wolontariuszy z całego miasta, zbudowano 101 nowych betonowych stopni, zasadzono ogród miejski, a wszystkie ściany wzdłuż schodów pomalowano przez sąsiadów i lokalnych artystów w barwne murale. Dobudowano również miejskie meble oraz zainstalowano oświetlenie zasilane energią słoneczną.

Obecnie uliczka stanowi bezpieczną i kolorową przestrzeń w dzielnicy, która daje mieszkańcom silne poczucie własności oraz wzmacnia ich lokalną tożsamość. To pierwszy tego typu projekt w dzielnicy Moravia, który pokazał jaki ogromny potencjał drzemie w mieszkańcach tej części miasta oraz, że za pomocą interwencji miejskiej można wspierać proces transformacji społecznej w trudnych obszarach miasta. Działanie to poprawiło wizerunek Moravii, niesamowitej dzielnicy, która kiedyś była miejskim wysypiskiem śmieci, a obecnie jest przykładem wzorowego projektu dla rozwoju lokalnej społeczności.

Urban Lab Medellín-Berlin to międzykulturowe i interdyscyplinarne laboratorium, w którym studenci i eksperci z Niemiec i Kolumbii spotykają się razem, aby badać, dyskutować i współtworzyć wspólnie z mieszkańcami i lokalnymi społecznościami pozytywne zmiany w przestrzeni miejskiej. 

Więcej: https://urbanlabmedellinberlin.com/escaleras-oasis  tropical/, https://www.facebook.com/urbanlabmedellin/ 

Źródło zdjęć: arquitecturapanamericana.com