Festiwal Przestrzeni Miejskiej – Urban Lab

Festiwal Przestrzeni Miejskiej

Lokalizacja: Rzeszów (Polska)

Festiwal Przestrzeni Miejskiej był jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Rzeszowie. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 r. i została zorganizowana przez twórców Strategii Marki oraz Programu Promocji Miasta Rzeszowa. Według organizatorów Rzeszów jest idealnym miejscem do dialogu na temat projektowania przestrzeni miejskiej.

Celem festiwalu było zwrócenie uwagi na temat przestrzeni miejskiej i uświadomienie mieszkańców i urzędników o skali ważności tego zagadnienia. Podczas festiwalu trwały dyskusje z udziałem architektów, ekspertów innych specjalności, mieszkańców i urzędników, które miały dać początek pomysłom na ulepszenie miasta. Dzięki temu Rzeszów może się stać lepszym miastem do życia oraz atrakcyjnym terenem dla inwestorów.

Festiwal co roku odbywał się w innym, wyjątkowym dla mieszkańców miejscu. Adoptowane były wyjątkowe przestrzenie, zarówno te znane i lubiane, jaki i nietypowe i zapomniane. Do tej pory udało się zorganizować festiwal w starych halach fabryki Zelmer czy hali obrabiarek PKP, a także na dziedzińcach zabytkowych kamienic oraz w fosie Zamku Lubomirskich. Dzięki temu festiwal przyczyniał się do rewitalizacji zapomnianych już przestrzeni, dając mieszkańcom możliwość świeżego spojrzenia na nieoczywiste miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie oraz oswojenie ich z możliwością nadania im nowej funkcji.

Podczas festiwalu odbywały się także plenerowe koncerty muzyki alternatywnej oraz ciekawe wydarzenia kulturalne, przyciągające młodych ludzi. Festiwal co roku zrzeszał kilkutysięczne grono świadomych i otwartych na innowacyjne pomysły mieszkańców Rzeszowa i okolic. Ostatnia ósma edycja Festiwalu odbyła się w 2018 roku.

Więcej: http://festiwalprzestrzeni.pl/

Źródło zdjęć: http://estrada.rzeszow.pl/galeria/fpm-2018/