Projekt Tunnelvisie – Urban Lab

Projekt Tunnelvisie

Lokalizacja: Eindhoven (Holandia)

Eindhoven posiada niezwykłą liczbę tuneli, które długo było postrzegane jako miejsca brudne i niebezpieczne. Dla władz miasta był to powód do opracowania „Tunnelvisie” – projektu artystycznej modernizacji wszystkich tuneli i przekształcenia ich w kolorowe i bezpieczne przestrzenie. Dzięki interwencjom, takim jak dodanie oświetlenia, sztuki lub graffiti zachęcają mieszkańców do podróży i ich odwiedzin. Projekt osiągnął pozytywny efekt społeczny. Ponadto w ten sposób przestrzeń publiczna stała się cenną platformą kreatywności w mieście.

Pomysłów na renowację ciemnego i nieprzyjemnego tunelu jest wiele. Pojawia się wesoła tęcza, jaskinia ze smokami czy spektakularna fala oceaniczna. Celem pomalowania tuneli w dzieła artystów jest nie tylko ich ubarwienie i uczynienie bardziej dostępnymi, ale także zaprzestanie „dzikiego” graffitowania. Dzieła sztuki są wykończone specjalną powłoką ochronną, która ułatwia ich czyszczenie.

Kreatywne projekty tuneli sprawiają, że ​​stają się czymś więcej niż tylko „dziełem inżynierii lądowej”. Zamieniają się w prawdziwe galerie miejskie, które zaskakują, inspirują i skłaniają do określonych zachowań społecznych.

Więcej: www.eindhoven.nl/digipanel-tunnelvisie