Projekt „Winorośl w mieście” – Urban Lab

Projekt „Winorośl w mieście”

Lokalizacja: Montreal (Kanada)

Widzieliśmy już wiele sposobów na wykorzystanie dachów budynków. Po ulach, ogródkach warzywnych, ogrodach nadszedł czas na winnice. W Montrealu prowadzony jest eksperyment z uprawianiem winorośli na dachach budynków.

Projekt miejskich winorośli wykorzystuje potłuczone szkło z lokalnego centrum recyklingu jako substytut piasku w mieszankach ziemi. Tłuczeń wzmaga działanie odbijających się w nim promieni słonecznych i przyśpiesza dojrzewanie roślin w zimnym środowisku, a dodatkowo sprawdza się jako składnik zapewniający właściwą strukturę ziemi jako element podłoża ułatwiający drenaż. Drobno tłuczone szkło ma właściwości podobne do piasku, w naturalny sposób obecnego w glebie winnic.

Projekt „Vignes en ville” (fr. Winorośl w mieście) prowadzony jest przez Laboratoire sur l’agriculture urbaine (fr. Laboratorium Miejskiego Rolnictwa, AU/LAB). Celem projektu jest zbadanie zachowania się i zalet płynących z uprawy winorośli w środowisku miejskim, zarówno w glebie, jak i w kadziach na dachach. Od 2018 roku projekt jest realizowany we współpracy z Société des alcools du Québec (SAQ) na okres 4 lata. Wsparcie SAQ pozwala AU / LAB poszerzyć zakres badań i przyjrzeć się potencjałowi winorośli w glebie.

Pierwsza winnica została uruchomiona w 2017 roku na dachu Palais des congrès de Montréal. W 2020 roku na dachu Centrale Agricole została zainstalowana piąta winnica z ponad 200 winoroślami, co uczyniło ją największą winnicą na dachu budynku w mieście, ale także na świecie. Pięć winnic położonych jest w czterech rogach miasta z rosnącymi łącznie 345 sadzonkami winorośli.

Projekt pokazuje nowe praktyki w miejskim rolnictwie, ale daje także możliwość prowadzenia warsztatów w zakresie uprawy na obszarach miejskich oraz stosowania szkła w ziemi doniczkowej lub jako ściółkę. Ukazuje korzyści dla środowiska wynikających z zazieleniania miasta.

Więcej: http://www.au-lab.ca/recherche/vignes-en-ville/, https://www.facebook.com/vignesenville

Źródła zdjęć: http://www.au-lab.ca/, https://district-central.ca/actualites/articles/vignes-en-ville-investit-le-district-central