Projekt „Vision Zero” – Urban Lab

Projekt „Vision Zero”

Lokalizacja:  Mérida (Meksyk) 

„Vision Zero” to międzynarodowy projekt zwiększający bezpieczeństwo na drogach, realizowany m.in. przez Laboratorio Urbano de la Universidad Modelo w mieście Mérida w Meksyku. Jego celem jest doprowadzenie do zerowej liczby ofiar śmiertelnych ginących na drogach. Projekt prowadzony jest w latach 2019-2020 w 24 miastach w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Ma stanowić wezwanie dla władz miast, aby wprowadziły odważniejsze działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  

„Vision Zero” to nowe podejście w projektach tego typu, które stało się pewnego rodzaju zjawiskiem w skali globalnej. Działania ukierunkowane są na realizację konkretnych zadań w przestrzeni miasta niezbędnych do wdrożenia tego projektu i składają z kilku etapów. 

Pierwszy etap to przygotowanie georeferencyjnej bazy danych, służącej do analizy przestrzennej bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Druga faza to tymczasowe przemiany przestrzeni miejskiej za pomocą urbanistyki taktycznej. Polega ona na zastosowaniu rozwiązań tymczasowych (jak przemalowanie skrzyżowania kolorową farbą) do przetestowania, a następnie wdrożenia zmian komunikacyjnych. Po ewaluacji nastąpi przebudowa skrzyżowań wysokiego ryzyka oraz zmiana przepisów dotyczących ruchu drogowego.  

Projekt prowadzony jest w ramach działań uniwersyteckiego Laboratorio Urbano del Mayab wraz z Gminą Mérida. Na efekt pracy składa się współpraca pomiędzy samorządem lokalnym, aktywnymi obywatelami miasta, Geotechnology Research Group on Infrastructure oraz Transport and Sustainability of the Geography Institute-UNAM.

Laboratorio Urbano del Mayab jest bardzo aktywnym podmiotem działającym na Uniwersytecie w Meridzie realizującym wiele projektów miejskich. 

Szacowany budżet projektu: 15 000 $ (nie obejmuje kosztów prac infrastrukturalnych) 

Więcejhttps://visionzerochallenge.org/ 

Źródła zdjęć: images.squarespace-cdn.com, www.yucatan.com.mx