Rowerowa Stolica Polski – kolejna edycja z nową aplikacją – Urban Lab

Rowerowa Stolica Polski – kolejna edycja z nową aplikacją

Podziel się:

Rusza Ogólnopolska Rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”! W poprzednich latach odbyły się już dwie edycje, trzecia odbędzie się w dniach 1-30 czerwca 2021 roku! Jednak trening rozpoczął się już pierwszego dnia wiosny. Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta. Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Udział w zabawie jest całkowicie bezpłatny.

21 marca ruszył oficjalny trening miast, do którego zgłosiły się 32 miasta. Codziennie zgłaszają się kolejni, którzy chcą włączyć się do czerwcowej rywalizacji o Puchar. Trening miast to tylko rozgrzewka, która potrwa do 21 maja. Organizatorzy przypominają, że zasady są nieco inne niż w rywalizacji głównej. Przejechane na rowerze kilometry sumują się dla wskazanego miasta. Każdy kto weźmie udział w treningu automatycznie bierze udział w czerwcowej rywalizacji.

Zasady rywalizacji są proste – rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Dodatkowo, władzą miasta udostępnione zostaną dane obrazujące szczegółową statystykę przejazdów i najczęściej używanych tras. Może być to cenne narzędzie przy planowaniu i projektowaniu infrastruktury rowerowej. Sam pomysł niesie nowe podejście w wykorzystywaniu danych zbieranych od użytkowników aplikacji, które następnie mogą być użyte w celu ulepszania infrastruktury rowerowej.

W ostatnich edycjach dwukrotnie wygrała Nowa Sól. W ubiegłej edycji drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno – Leszno i Gorzów Wielkopolski, a w poprzedniej edycji – Biała Podlaska i Gniezno.

Więcej informacji