Rusza program Metropolitalne Łąki Kwietne – Urban Lab

Rusza program Metropolitalne Łąki Kwietne

Podziel się:

Metropolia GZM zaprasza organizacje pozarządowe oraz aktywistów miejskich do zakładania łąk kwietnych. Ruszył nabór chętnych do udziału w kolejnej edycji Programu Metropolitalne Łąki Kwietne. Program to wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wzbogacić różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to naturalny, skuteczny sposób na łagodzenie skutków suszy. Ich zakładanie oraz pielęgnacja wymaga jednak zdobycia podstawowej wiedzy m.in. o tym jak przygotować grunt oraz kiedy kosić, aby mogły się one samoistnie odtwarzać w kolejnych okresach wegetacyjnych.

W tegorocznej edycji mogą brać udział organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne. Termin składania deklaracji mija 30 czerwca. Chętni do uczestnictwa mają podać m.in. planowaną liczbę uczestników warsztatów, dane o położeniu oraz wielkości terenu do wysiania łąki oraz tytuł prawny do nieruchomości gruntowej, na której odbędą się warsztaty w części praktycznej. Powinna być ona też ogólnodostępna i znajdować się w obszarze zwartej zabudowy lub znajdować się blisko terenów zurbanizowanych.

Warsztaty odbędą się we wrześniu i w październiku. Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zapoznają się zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych przy zakładaniu łąki w terenie  poznają techniki wysiewu roślin łąkowych, które zakwitną wiosną. W miejscu założenia łąki Metropolia ustawi tablicę informacyjną wraz z domkiem dla dziko żyjących owadów zapylających, a każdy uczestnik warsztatów otrzyma broszurę informacyjną i paczuszkę z nasionami łąkowymi do samodzielnego wykorzystania w dowolnym miejscu.