Sieciowe sklepy socjalne – Urban Lab

Sieciowe sklepy socjalne

Podziel się:

Niedawno w Warszawie otwarto Spichlerz – pierwszy sklep socjalny w tym mieście. Spichlerz to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację Wolne Miejsce. Pierwszy taki sklep w Polsce został otwarty w Katowicach, na początku grudnia 2020. Sieć bardzo dynamicznie się rozwija i poszukuje organizacji lub samorządów z całej Polski, które chciałyby założyć u siebie podobne miejsce. Inicjatywa sklepów socjalnych, w których osoby o niższych zarobkach mogą kupić o połowę tańsze niż na rynku produkty dotarła z Wiednia. Model sklepów socjalnych, został przeniesiony z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną. To ciekawy pomysł na walkę z marnowaniem żywności i tworzenie lokalnych centrów aktywności (w każdym sklepie jest kawiarenka).

Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Zakupy w Spichlerzu mogą zrobić tylko osoby, które uzyskają z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaświadczenie o niskim dochodzie. Można tam kupić artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej oraz ubrania w bardzo atrakcyjnych cenach. Produkty te są z krótkim terminem przydatności, pozyskane od partnerów Fundacji Wolne Miejsce. Dzięki temu zostają uratowane przed zmarnowaniem.

Działania zapobiegające samotności i wykluczeniu społecznemu, przez aktywizację i integrację społeczną, są wspierane przez Spichlerz Caffee, czyli punkt kawiarniany prowadzony przy sklepie. Kawiarenka jest więc miejscem spotkań wolontariuszy Fundacji z osobami, które potrzebują rozmowy, wsparcia i pomocy, aby wyjść z ubóstwa.

Więcej informacji na stronie: https://wolnemiejsce.pl/spichlerz/