Spotkanie autorskie z Fredrikiem Kullbergiem – Urban Lab

Spotkanie autorskie z Fredrikiem Kullbergiem

Podziel się:

Zapraszamy na spotkanie autorskie online z Fredrikiem Kullbergiem (autorem książki „Wojna z pięknem. Reportaż o oszpecaniu Szwecji”) 27 czerwca 2022 o godz. 19:30-20:30 w strefie Miasto360 – WUF na mieście!

Czy kraj taki jak Szwecja, słynący ze swojego ładu przestrzennego może borykać się ze sporymi problemami w swojej miejskiej tkance? Czy kraj znany ze swojej otwartości i prawnie zagwarantowanego dostępu do przyrody tzw. allemannsretten może również poświęcać naturę kosztem nowego budownictwa?

Książka, jak i sformułowanie “Betonoza”, odbiło się w Polsce dość dużym echem. Krytykuje polskie podejście do betonowania przestrzeni publicznych polskich miast, często kosztem zieleni. Czy jednak jesteśmy sami w takim szkodliwym podejściu? Jak przedstawia szwedzki dziennikarz i autor książki – Fredrik Kullberg, mało przemyślane projekty to także domena wielu szwedzkich miast. Od przeskalowanego centrum handlowego w Kristianstad, po wieże wiatrowe w pobliżu mniejszych miasteczek lub centrum logistyczne tuż przy starym kościele.

O prawdziwym obliczu szwedzkiego planowania przestrzennego opowie sam autor książki. Rozmowę poprowadzi urbanista i autor podcastu Urbcast – Marcin Wojciech Żebrowski.

Książka dostępna na stronie: https://dowody.com/…/wojna-z-pieknem-reportaz-o…/

Zapraszamy!