Urbanlabowa wkładka do Ratusza – Urban Lab

Urbanlabowa wkładka do Ratusza

Podziel się:

W gdyńskim tygodniku informacyjnym Ratusz ukazała się wkładka o działalności urban labu wraz z harmonogramem wydarzeń odbywających się w Urban Cafe. Mieszkańcy Gdyni mogą zapoznać się z zaplanowanymi wydarzeniami na najbliższy miesiąc, a są to m.in. wykłady i dyskusje prowadzone online, a następnie udostępniane w formie filmów i podcastów, tak aby każdy mógł w nich uczestniczyć lub odsłuchać w dogodnej chwili.

O idei oraz działalności urban labu opowiedziała Joanna Krukowska, kierowniczka UrbanLab Gdynia – “UrbanLab to innowacyjna forma współpracy, łącząca pomysły mieszkańców z wiedzą i doświadczeniem ekspertów. Z podobnych metod korzystają czołowe europejskie miasta, a Gdynia od ubiegłego roku testuje koncepcję tego instrumentu oraz dostosowuje jego formułę do potrzeb gdynian i gdynianek. Podstawowym założeniem UrbanLab Gdynia jest wymiana wiedzy i doświadczeń różnych grup, a przede wszystkim – wspólne poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania, które stoją przed miastami.” Podkreśliła, że zadaniem, przed którym stoi gdyński Urban Lab to dyskusja oraz poszukiwanie rozwiązań na globalne wyzwania. Zadanie to realizuje włączając dotychczas niepołączonych zarówno wewnątrz Urzędu Miasta, jak i pomiędzy sektorami czy specjalnościami.

Gdynianie i Gdynianki mogą również poczytać o trwających dla nich pracach nad otwarcie platformy otwartych danych DECIDIM. Będzie to narzędzie online wspierające proces konsultacji społecznych i partycypacji. Za jej pośrednictwem mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z trwającymi konsultacjami społecznymi oraz wzięcia udziału w procesach miastotwórczych, wszystko dostępne online.

Opisane są też prace zespołu tematycznego nad adaptacją do zmian klimatu oraz do życia po pandemii, jak również Programu Kompetencji Miejskich. PKM jest to jedno z narzędzi, które wyposaża mieszkanki i mieszkańców w wiedzę o funkcjonowaniu miasta oraz o tym, jak je wspólnie zmieniać i rozwijać. Mieszkańcy informowani są również o trwającej drugiej edycji Pomysł Na Miasto, w którym poszukiwane są innowacyjne pomysły na poprawę jakości życia w mieście.

Ratusz to bezpłatnym tygodniku informacyjnym Rady i Prezydenta Miasta Gdyni, wydawanym w nakładzie 28.000 egzemplarzy, ukazującym się w każdy piątek w 168 punktach miasta.

Wydanie z wkładką o Urban Lacie dostępne jest na stronie: https://www.gdynia.pl/numer-biezacy,8066/ratusz-1424,552088.