W Opolu otwarto ReUżytkownię – Urban Lab

W Opolu otwarto ReUżytkownię

Podziel się:

W Opolu przy ulicy Książąt Opolskich Urząd Miasta Opola otworzył ReUżytkownię –  miejsce wymiany przedmiotów, ale także przestrzeń edukacji, warsztatów i spotkań.

ReUżytkownia to przestrzeń wymiany rzeczy, w której przedmioty w dobrym stanie, ale już  nieużytkowane, będą mogły znaleźć nowego właściciela. Główne zasady działania ReUżytkowni to PRZYNIEŚ –WYMIEŃ –KORZYSTAJ. ReUżytkownia to również przestrzeń edukacyjna zarówno dorosłych jak i dzieci. W ReUżytkowni cyklicznie odbywają się warsztaty o tematyce ekologicznej.

Umeblowanie stanowią przedmioty z odzysku – ladę skonstruowano z palet wykorzystywanych na budowie, a regały i biblioteczka pochodzą z pomieszczeń Urzędu Miasta.

Celem ReUżytkowni jest trafienie do dorosłych mieszkańców Opola z działaniami edukacyjnymi dotyczącymi gospodarki w obiegu zamkniętym. W ramach tych działań udostępniana jest przestrzeń, dzięki której możliwe jest pozostawianie przedmiotów o małych wymiarach w celu ich dalszego wykorzystania przez inne osoby oraz do ewentualnej wymiany przedmiotów, tak aby nie stały się odpadami.

Do ReUżytkowni mogą być przynoszone przedmioty, które nadają się do ponownego użycia, powinny być sprawne technicznie, czyste oraz niestwarzające zagrożenia dla przyszłych użytkowników. Ponadto przedmioty muszą być własnością mieszkańców, którzy je przynoszą. Najważniejszą jest zasada, że do ReUżytkowni nie przyjmowane są odpady. Przyjmowane są przedmioty małogabarytowe, w szczególności: ozdoby i bibeloty, artykuły gospodarstwa domowego np. szklanki, talerze, sztućce, garnki, akcesoria ubraniowe np. paski, apaszki, torebki itp., materiały tekstylne i pasmanteryjne, firanki itp., książki, gry planszowe i kompletne puzzle, płyty CD i DVD, rośliny doniczkowe, narzędzia ogrodnicze, nasiona, zabawki i akcesoria dla dzieci, drobny sprzęt sportowy i akcesoria sportowe, ozdoby świąteczne (okresowo), artykuły plastyczne i szkolne, akcesoria dla zwierząt, niewykorzystane materiały pozostałe po remoncie, tj. rolki tapet, artykuły dekoracyjne.

Na chwilę obecną nie jest przyjmowana odzież, ale plan jest taki, aby było to możliwe w przyszłości, o czym prowadzący ReUżytkownię będą informować. Do ReUżytkowni nie będą przyjmowane ze względów bezpieczeństwa urządzenia elektroniczne, naturalne futra, żywność i przedmioty o dużych rozmiarach.

Informacja o zasadach funkcjonowania ReUżytkowni znajduje się na stronie internetowej smieciopolis.opole.pl i na Facebooku na profilu ReUżytkownia Opole.

ReUżytkownia powstaje w ramach projektu URBACT III RESOURCEFUL CITIES czyli Projekt Zasobne Miasta. Miasto Opole zakwalifikowało się jako jedyne w Polsce miasto do udziału w sieci UrbReC.