Znamy wyniki trzeciej edycji Pomysłu na Miasto – Urban Lab

Znamy wyniki trzeciej edycji Pomysłu na Miasto

Podziel się:

Tym razem do testowania trafią 3 koncepcje, których celem jest poprawa jakości życia w mieście poprzez wsparcie w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami.

Pomysł na Miasto to innowacyjne narzędzie tworzenia wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Gdyni procesów społecznej zmiany w mieście. Zbiera przedsięwzięcia warte sprawdzenia, testowego wdrożenia i oceny pod kątem efektywności. W trzeciej edycji poszukiwane były pomysły odpowiadające na wyzwania związane z adaptacją do życia w trakcie i po pandemii w mieście.

W trzeciej edycji Pomysłu na Miasto wpłynęło dziewięć zgłoszeń. Oto trzy wybrane pomysły, które trafią do testowania:

· Stolik pod palmami 

Pomysł ma na celu stworzenie mini miejsca do rekreacji. Pojawienie się Stolika pod palmami w miejscu publicznym stworzy przestrzeń do i aktywności na świeżym powietrzu oraz pretekst, żeby usiąść w sąsiedzkim gronie i porozmawiać, czy też zagrać razem w gry. Może skłonić do wyjścia z domu i spędzenia czasu poza betonowymi murami. Zakłada kilka miejsc zarówno dla dorosłych jak i dzieci, poidełko dla psa, pojemnik na śmieci, szachownicę do gry oraz element roślinny.

· Herbatka u babci 

Oparte o wolontariat cykliczne odwiedziny u osób starszych i schorowanych celem zrobienia zakupów, wsparcia w załatwieniu spraw w urzędzie wizyta w sklepie, wspólnego spaceru lub spędzenia razem czasu przy herbatce. To innowacja, która dzięki pilotażowi na mniejszą skalę pozwoli sprawdzić, w jaki sposób można systemowo budować wolontariat na rzecz seniorów w mieście.

· Aktywne pikniki 

Miejsca na świeżym powietrzu w Gdyni przygotowane do wspólnych zabaw integracyjnych i jednocześnie budowania relacji i komunikacji. Pomysł rozwijać można w kierunku pilotażowego przygotowanie gier i atrybutów, zachęcających mieszkańców i mieszkanki do aktywności w plenerze – w parkach, na polanach, na terenach zielonych.

W trakcie testowania wybrane koncepcje zostaną dopracowane m.in. w oparciu o doświadczenia procesowe dwóch wcześniejszych edycji Pomysłu na Miasto oraz pod kątem realizacji w mieście we współpracy z jednostkami miejskimi, a także mieszkańcami i mieszkankami. Łączna kwota przeznaczona na testowanie pomysłów w ramach działań UrbanLabu to 90 tys. zł. Po zakończeniu testowania zostaną udostępnione dla innych miast zainteresowanych ich potencjalnych wdrożeniem. Zainteresowane ośrodki miejskie będą zobowiązane do przedstawienia raportu podsumowującego cały proces.