Premiera poradnika „Otwarte dane” i spotkanie z autorką – Urban Lab

Premiera poradnika „Otwarte dane” i spotkanie z autorką

Podziel się:

Serdecznie zapraszamy na premierą nowej publikacji Instytutu Rozwoju Miast i Regionów pt. „Otwarte Dane. Techniki racjonalnego klasyfikowania i udostępniania” i spotkanie z autorką tego poradnika – panią Joanną Samulską, który powstał w ramach Projektu Urban Lab.

PROGRAM SPOTKANIA

10:30 – 10:40 – wprowadzenie do spotkania i prezentacja poradnika 

10:40 – 11:40 – prezentacja pt. „Otwarte Dane. Techniki racjonalnego klasyfikowania i udostępniania” Joanny Samulskiej 

11:40 – 12:00 – sesja Q&A z autorką poradnika 

Poradnik jest rozwinięciem tematyki otwierania i udostępniania danych, która została nakreślona w podrozdziale 2.1. w publikacji „Urban lab. Narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city„. Publikacja ukazała się na rynku wydawniczym nakładem Wydawnictwa Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w 2020 roku.

O tym od czego zacząć „przygodę” z otwieraniem danych w samorządzie opowie autorka poradnika – Joanna Samulska, na co dzień specjalista ds. informacji geograficznej w Urzędzie Miasta i Gminy Eindhoven, która sprawuje opiekę nad portalem otwartych danych miasta Eindhoven. 

Podczas spotkania postaramy się także odpowiedzieć na pytania: co w XXI wieku może nam dać otwieranie i udostępnianie danych publicznych i w jaki sposób uzyskać najlepsze efekty otwierania danych? 

Publikacja powstała na bazie wieloletnich doświadczeń autorki w pracy z danymi publicznymi, a także przeprowadzonych konsultacjach oraz rozmowach z osobami odpowiedzialnymi za inwentaryzację i klasyfikację danych. W publikacji omówione zostały techniczne aspekty otwierania danych oraz racjonalne techniki w ich klasyfikacji i udostępnianiu. Poradnik obejmuje m.in. praktyczne wskazówki dotyczące inwentaryzacji danych, ukazanie roli metadanych w jakości udostępnianych danych publicznych oraz dobre praktyki w ich wizualizacji w portalu otwartych danych. 

Spotkanie odbędzie się „na żywo” 14 lipca o 10:30 na profilu UrbanLab.net na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/UrbanLab.net

Publikacja w formie e-booka będzie możliwa do pobrania z naszej strony od 14 lipca!

Poradnik „Otwarte dane. Techniki racjonalnego klasyfikowania i udostępniania” powstał w ramach projektu Urban Lab jako pilotażowe narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city (2019-2021) realizowanego w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Zapraszamy na spotkanie i do aktywnego uczestnictwa w sesji Q&A!