Wpis opublikowany 14.04.2025r.
Za nami inspirujące spotkanie w Kielcach, gdzie odbyła się konferencja poświęcona polityce młodzieżowej miasta. Rozmawiano o tym, jak skutecznie angażować młodych ludzi w życie społeczne i rozwój lokalny – nie tylko w formie konsultacji, ale realnego współdecydowania o przyszłości miasta.
W konferencji udział wzięli m.in. prezydentka miasta Agata Wojda, dyrektor Wydziału Dialogu Społecznego Kamil Stanos, sekretarz (a obecny wiceprezydent) miasta Tomasz Porębski, dyrektorka Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska-Tyndyk, jak i przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miejskiej Jędrzej Kleszcz, a wraz z nim grupa młodych kielczanek i kielczan. IRMIR reprezentowała Sandra Skalmierska – opiekunka merytoryczna miasta Kielce w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Na czele z prezydentką Kielc, wszyscy zgodnie podkreślali, że priorytetem jest nie tylko zatrzymanie młodych ludzi w Kielcach, ale też zachęcenie ich do współdecydowania o kierunkach rozwoju miasta. Pierwszym krokiem jest diagnoza potrzeb młodych – i to nie tylko przez ankiety, ale przede wszystkim w bezpośrednich rozmowach, na warsztatach i spotkaniach z różnymi grupami: uczniami, studentami, nauczycielami czy przedstawicielami instytucji. Potem następuje najciekawszy etap – wspólnego generowania pomysłów, które później zostaną przekute w konkretną strategię działania. Cały proces ma być oparty na współpracy i zaangażowaniu – a nie tylko symbolicznym udziale młodych.
Nie zabrakło także tematu projektów międzynarodowych – Kielce planują współpracę z partnerami z różnych krajów Europy w ramach programów „Cities for YOUth – Next Generation”, „YES Volunteer” oraz „YouthLAB”. To świetna okazja, by młodzi mogli poznać dobre praktyki z zagranicy, przenieść je na lokalny grunt, a także dzielić się własnymi doświadczeniami.

Niezwykle ważnym punktem konferencji było zaprezentowanie najbliższych planów Urban Lab Kielce – działania począwszy od warsztatów kreatywnych, przez konsultacje społeczne, aż po spotkania z cyklu Urban Café już teraz cieszą się ogromnym zainteresowaniem. A to dopiero początek… 😉
My natomiast opowiadaliśmy o ogólnopolskiej sieci UrbanLab.net – przestrzeni współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk współtworzenia miasta oraz przedstawiliśmy realne korzyści jakie płyną ze stworzenia Urban Labu w mieście. Z naszej perspektywy, szczególnie istotne było pokazanie, że takie miejsca jak Urban Lab mogą być realnym narzędziem wzmacniania partycypacji społecznej.

To było spotkanie, które pokazało, że za młodzieżową strategią i działaniami w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” stoją konkretni ludzie, dobre pomysły i chęć autentycznego dialogu. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu i z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne działania.
Zaglądajcie na media społecznościowe Urban Lab Kielce, aby być na bieżąco z ich działaniami:
👉https://www.instagram.com/urbanlab.kielce/
👉https://www.facebook.com/urbanlab.kielce
Projekt „Urban Lab – Miasto dla Młodych” jest współfinansowany w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027.