Wpis opublikowany 14.04.2025r.
„A gdyby tak… zmieniać miasto razem?” – o tym, jak to zrobić, rozmawialiśmy 18 marca w budynku toruńskiego Urban Labu i Kulturalnego Hubu Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu podczas 2. Regionalnego Forum Praktyków Partycypacji. W wydarzeniu wzięło udział niemal 80 praktyczek i praktyków partycypacji obywatelskiej: przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców oraz mieszkanek i mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Forum skierowane było do osób, które zajmują się włączaniem lokalnych społeczności w procesy decyzyjne i tworzenie polityk publicznych. Uczestniczki i uczestnicy – zarówno ci z dużym doświadczeniem, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z partycypacją obywatelską – mieli okazję do wymiany doświadczeń, poznania dobrych praktyk, zdobycia nowych kompetencji, przedyskutowania wyzwań związanych z angażowaniem mieszkańców w kształtowanie ich otoczenia i polityk lokalnych.
Tegoroczna edycja Forum organizowana przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju odbyła się pod hasłem „NGO w DZIAŁANIU” i zgromadziła organizacje zaangażowane w projekt „Mosty Partycypacji: NGO dla polityk publicznych”, przygotowujące projekty partycypacyjne w swoich lokalnych społecznościach. Ponadto partnerami wydarzenia byli: Fundacja Stocznia, Miasto Toruń / Urban Lab, województwo kujawsko-pomorskie.

UrbanLab jako miejsce angażowania młodzieży w kształtowanie miast. O nowych miejscach partycypacji w Toruniu i Bydgoszczy. Jedną z kluczowych części Forum była sesja dyskusyjna poświęcona koncepcji Urban Lab – innowacyjnej przestrzeni służącej mieszkańcom, szczególnie młodym, jako miejsce aktywnego udziału w rozwoju miasta.
Rozmawialiśmy o:
🔸 projekcie „Miasto dla Młodych”, skierowanym do miast zmagających się z odpływem młodych ludzi do dużych metropolii,
🔸 idei Urban Labu jako fizycznej przestrzeni tworzonej przez młodych i dla młodych – przyjaznej, dostępnej, gdzie pomysły i ich głos są wysłuchiwane,
🔸 Urban Labie jako metodzie pracy opartej na eksperymentowaniu i prototypowaniu odpowiedzi na lokalne wyzwania – najlepiej przy kubku kawy, wspólnie z mieszkańcami i interesariuszami,
🔸 samouczącym się projekcie w strukturze urzędowej miasta, która nie tylko otwiera się na współpracę z różnymi grupami, ale też realnie słucha potrzeb młodego pokolenia.

Cieszymy się, że możemy być częścią takich wydarzeń – pełnych inspiracji, rozmów i konkretnych działań!
W dyskusjach udział wzięli również przedstawiciele Urban Lab Toruń, Urban Lab Bydgoszcz oraz my – IRMIR:
Patryk Wawrzyński – Dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich Urzędu Miasta w Toruniu
Dorota Glaza – Biuro Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy
Bartłomiej Sroka – IRMiR
Projekt „Urban Lab – Miasto dla Młodych” jest współfinansowany w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027.