Wpis opublikowany 09.01.2021r.
Coraz częstszym wyznawaniem pojawiającym się w dużych aglomeracjach miejskich jest miejska wyspa ciepła, negatywnie wpływająca na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań zapobiegającym jej tworzeniu się jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie łatwo nagrzewających się latem ścian budynków. Pomóc w tym może tworzenie ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów.
Mieszkańcy Poznania chcący stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy, w przyszłości będą mogli liczyć na finansowe wsparcie od miasta. Opracowaniem programu pomocy oraz promocją takich rozwiązań zajmie się nowo powołany Zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych (zielonych ścian) oraz zielonych dachów na terenie Poznania powołany przez Prezydenta Miasta pod koniec 2020 roku.
Do zadań nowo powołanego zespołu należy przygotowanie pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców, chcących stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy. Zespół składa się z grupy radnych, społeczników i urzędników i zajmie się także opracowaniem propozycji współpracy m.in. ze spółdzielniami mieszkaniowymi, administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych.
Korzyści płynące z zielonych dachów to:
- wzrost komfortu życia mieszkańców i poprawa izolacji termicznej,
- zatrzymanie wody deszczowej w podłożu oraz warstwie roślinnej i drenującej, a także oczyszczanie jej,
- ochrona dachów przed negatywnymi warunkami zewnętrznymi,
- redukcja hałasu na zewnątrz i wewnątrz budynku,
- oczyszczanie powietrza poprzez filtrowanie pyłów,
- przetworzenie dwutlenku węgla w tlen w procesie fotosyntezy,
- schronienie dla ptaków, motyli i owadów.
Podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów i mogą powstać na istniejących, jak i projektowanych budynkach.