Wpis opublikowany 20.05.2021r.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w panelu „Społeczny wymiar smart city” – podczas Kongresu Polityki Miejskiej – zaplanowanym na 8 czerwca w godz. 11:00-14:00. Bezpłatna rejestracja trwa!
Panel będzie dotyczył projektów realizowanych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz współfinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna, które są tematycznie związane z ideą smart city, tj.: „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców„ oraz „Urban Lab jako pilotażowe narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city”.
W trakcie panelu zaprezentowane zostaną wyniki badania koncepcji Human Smart City na próbie polskich miast. Trzy miasta uczestniczące w Projekcie HSC przedstawią też dobre praktyki we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań.
Następnie do Urban Lab Gdynia zaprosi Państwa zespół gdyńskiego laboratorium, który przybliży zasady jego funkcjonowania. Porozmawiamy także o działalności urban labów w czasie pandemii COVID-19. Przedstawiciele z Rzeszowa i Gdyni opowiedzą, jakie aktywności były podejmowane w ich miastach, by przeciwdziałać negatywnym skutkom izolacji wpływającej na rozwój innowacyjnych projektów miejskich.
Warte odnotowania są także prezentacje naszych zagranicznych Gości – Maarit Kahila (Mapita Oy, Finlandia) oraz Chrisa Herrmanna (Urban Lab Nürnberg, Niemcy).
Udział w Kongresie Polityki Miejskiej jest bezpłatny po dokonaniu rejestracji.
PROGRAM PANELU
11:00-11:10 Maciej Aulak, Dyrektor Departamentu Programów Pomocowych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Wsparcie MFiPR dla miast wdrażających koncepcję smart city
11:10-11:30 dr hab. inż. arch. Anna Szewczenko, prof. PŚ – Politechnika Śląska, dr Barbara Rożałowska – Politechnika Śląska, dr inż. arch. Katarzyna Krasowska – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Koncepcja Human Smart City w Polsce – analiza wniosków w projekcie MFiPR
11:30-12:00 Keynote speaker – Maarit Kahila, Mapita Oy, Helsinki, Finlandia
How to engage the community by online methods to increase public participation
12:00-12:30 Human Smart City. Dobre praktyki polskich miast we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań
Moderator: dr hab. inż. arch. Anna Szewczenko, prof. PŚ, Politechnika Śląska
Uczestnicy:
Aneta Goliat, Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin
Projekt: „Zwiększenie udziału mieszkańców Żuromina w procesie zarządzania, monitoringu środowiskowego oraz kreowania wizji rozwoju miasta poprzez pobudzenie geopartycypacji społecznej”
Piotr Kalamon, Zastępca Burmistrza Nakło nad Notecią
Projekt: „Zintegrowane działania partycypacyjne realizowane przy użyciu nowych technologii na rzecz redukcji emisji komunikacyjnej w Nakle nad Notecią.”
Bartłomiej Kogut, Urząd Miasta Kołobrzeg
Projekt: „KOŁOBRZEG. HUMAN, PART and SPACE”
12:30-12:35 Urban Lab Gdynia – Wirtualna wizyta
12:35-13:00 Doświadczenia i efekty projektów Urban Lab realizowanych w warunkach pandemii
Moderator: Aleksandra Guzowska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Uczestnicy:
Kamil Czyż, Urban Lab Rzeszów
Joanna Krukowska, Urban Lab Gdynia
dr Wojciech Jarczewski, Dyrektor IRMIR
13:00-13:30 Keynote speaker – Chris Herrmann, Urban Lab Nürnberg, Niemcy
Experiences of Urban Lab Nürnberg activities during the COVID-19 pandemic
13:30-13:50 Sesja odpowiedzi na pytania zadane na czacie
dr hab. inż. arch. Anna Szewczenko, prof. PŚ i Aleksandra Guzowska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Kongres Polityki Miejskiej
Kongres Polityki Miejskiej organizowany przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów to największe wydarzenie w Polsce poświęconego problematyce rozwoju miast. Tematem wiodącym tegorocznego Kongresu będzie dyskusja założeń do nowej Krajowej Polityki Miejskiej oraz propozycji konkretnych rozwiązań i działań wypracowanych przez grupy eksperckie pracujące w ramach sześciu głównych obszarów tematycznych KPM: kształtowanie przestrzeni, gospodarka i rynek pracy, środowisko i adaptacja do zmian klimatu, transport i mobilność miejska, mieszkalnictwo i polityki społeczne, zarządzanie i finanse publiczne.
Kongres realizowany w formule Krajowego Forum Miejskiego będzie równocześnie przygotowaniem do 11 Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum, WUF11), które odbędzie się w Katowicach w 2022 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z ramowym programem Kongresu Polityki Miejskiej. Panel „Społeczny wymiar smart city” przypisany zostały do bloku Smart City/Rewitalizacja i wpisuje się w obszar tematyczny Zarządzanie i finanse publiczne.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną, wydarzenie odbędzie się w formule online, ze studiem nagraniowym w Katowicach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zachęcamy do rejestracji.
Więcej na temat Kongresu Polityki Miejskiej można przeczytać na stronie wydarzenia oraz na Facebooku wydarzenia.
Do zobaczenia!