Wpis opublikowany 02.03.2021r.
Teren po byłym letnim amfiteatrze w parku Cytadela w Poznaniu jest usytuowany w dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatrów miejscu. W jego sąsiedztwie rosną już miododajne drzewa, takie jak lipy i robinie. Jednak roślin przyjaznych pszczołom w najbliższym roku przybędzie, a sam amfiteatr zmieni swoją funkcję i przemieni się w ogród miododajny.
W miejscu, w którym kiedyś znajdowała się widownia, zasadzone zostaną rabaty z roślinami wabiącymi owady zapylające, a w miejscu sceny zamontowane zostaną leżaki, z których podziwiać będzie można odgrywane przez przyrodę przedstawienie. Część schodów zostanie zlikwidowana i powiększy tym powierzchnię biologicznie czynną. Zaplanowano również tarasy widokowe, siedziska, kaskadę wodną, a także subtelne oświetlenie. Na terenie ogrodu pojawią się tablice edukacyjne. Podczas lekcji w plenerze dzieci i młodzież z poznańskich szkół będą mogli dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych owadach. Miasto dba o działania na rzecz ochrony pszczół w mieście, m.in. poprzez instalowanie hoteli dla owadów oraz miejskich pasiek.
Ogród miododajny wpłynie pozytywnie nie tylko na pszczoły, ale także ubarwi swoją kompozycją i zapachem obecnie opustoszały teren. Miejsce to może stać się jedną z atrakcji Poznania oraz pokazać jak pomysłowo można wykorzystać niszczejące amfiteatry w innych miastach.