Idea rower miejskiego coraz szerzej w Polsce – Urban Lab

Idea rower miejskiego coraz szerzej w Polsce

Podziel się:

Współdzielenie rowerów (ang. bike sharing) to usługa transportowa, która polega na udostępnieniu mieszkańcom określonej ilości rowerów do krótkoterminowego użytku (współdzielenia). Płatności regulowane są na preferencyjnych zasadach (z uwagi na dotowanie przez miasto) albo z inicjatywy prywatnego operatora, na zasadach komercyjnych.

Prekursorem tej idei był Luud Schimmelpennink, który razem ze swoimi znajomymi zebrał kilkaset rowerów i po pomalowaniu ich na biało, rozstawił w latach 60. XX w. w Amsterdamie do darmowego użytkowania (projekt można dziś znaleźć pod nazwą White Bike’ Plan).

W Polsce już prawie 80 ośrodków zdecydowało się na uruchomienie sieci publicznych rowerów miejskich (pierwszym miastem w Polsce był Kraków, który swoją sieć BikeOne uruchomił w 2008 r.).

Niedługo dołączy do nich system Roweru Metropolitarnego funkcjonującego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rower wspomagany elektrycznie będzie działać międzymiastowo – wypożyczając rower w Katowicach czy Tychach, można go bez konsekwencji oddać do wypożyczalni w Chorzowie czy Zabrzu.

Co warte uwagi, chcąc dawać dobry przykład, urząd GZM zdecydował się na zakup 230 rowerów elektrycznych, które trafią do urzędników, a także służb mundurowych, we wszystkich miastach i gminach członkowskich.

Pierwsza faza obejmować będzie 8 miast GZM, w których już wcześniej działały osobne systemy rowerów miejskich. Docelowo w systemie pojawi się 7000 rowerów. System obejmie 31 miast i gmin.

Aby ułatwić oddzielenie ruchu rowerowego od samochodowego i pieszego, opracowano dwa dokumenty: „Studium systemu tras rowerowych” oraz „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”, z którymi można zapoznać się w bibliotece Metropolii: https://metropoliagzm.pl/biblioteka-2/

Dla pragnących zagłębienia się w filozofię jazdy rowerem po mieście, Miasto Stołeczne Warszawa opracowało bazę wiedzy: https://warszawa19115.pl/-/jak-prawidlowo-jezdzic-rowerem- wraz z poradnikiem dla rowerzystów „Dobre Maniery”

Źródło: https://metropoliagzm.pl/rower-metropolitalny/ ; https://www.facebook.com/metropoliagzm

Fot. Nextbike Polska