Lokalizacja: Graz (Austria)
Platforma została uruchomiona w ramach działań Mobility LAB, który funkcjonuje w Graz. Laboratorium zajmuje się promowaniem mobilności miejskiej w kierunku bardziej zrównoważonej. Jego celem jest wspieranie innowacyjnych projektów poprzez prowadzenie badań i wprowadzanie nowych rozwiązań na rynek. Jego projekty poprawiają jakość życia w mieście, dzięki kreatywnym rozwiązaniom w zakresie mobilności miejskiej. W ramach jego działań tworzone są nowe, eksperymentalne rozwiązania, które są poddawane testowaniu i wdrażane przez instytucje naukowe, firmy oraz władze miasta. Nacisk kładziony jest na innowacje zwiększające świadomość mieszkańców o mobilności, logistyce miejskiej i regionalnej oraz zarządzaniu ruchem. Mobility LAB wspierany jest przez Federalne Ministerstwo Transportu, Innowacji i Technologii, a także kraj związkowy Styria i miasto Graz.
Platforma gromadzi pomysły mieszkańców na innowacje miejskie. Wystarczy założyć konto i dodać w ogłoszonym konkursie swój pomysł. Następnie jest on poddawany głosowaniu. W ostatnim czasie został rozstrzygnięty konkurs DrückMICHi Challenge. Jury wybrało trzy zwycięskie projekty, które zostaną wdrożone do końca 2020 roku w różnych miejscach w Graz. Pierwsze miejsce zajął projekt „wspornik koła” (fot. poniżej). Zwycięski projekt jest nieskomplikowany i ekonomiczny, a do jego produkcji wystarczy kilka pojedynczych części. Jest to połączenie stojaka na rowery i punktu informacyjnego, który w razie potrzeby można rozłożyć lub schować. Jego różne wersje pozwalają na elastyczny i szeroki zakres zastosowań. Prototyp składanego stojaka rowerowego zainstalowano testowo na parkingu na okres 12 miesięcy.
Drugą nagrodę uzyskał mechanizm „składanej pochylni”. Mechanizm jest schowany w obudowie i może być połączony z krawężnikiem. Niewielka liczba pojedynczych części i smukła konstrukcja umożliwiają prostą i ekonomiczną produkcję oraz bardzo prosty montaż. Trzeci projekt to stojak na koło rowerowe, który zachwyca swym purystycznym designem.
Mobility LAB w Graz funkcjonuje w ramach sieci pięciu austriackich laboratoriów miejskich. Aby zapewnić najlepsze wsparcie dla projektów badawczych i innowacyjnych w zakresie wydajności i skuteczności, Federalne Ministerstwo Transportu, Innowacji i Technologii utworzyło pięć laboratoriów mobilności miejskiej. Są to: aspern.mobil LAB Wiedeń, MobiLab OÖ Linz/Steyr, Thinkport Wiedeń, UML Salzburg oraz Graz Mobility LAB.
Więcej: https://mobilitylabgraz.neurovation.net/en/home1?switch_language=1
Źródło grafiki: https://mobilitylabgraz.neurovation.net/