Lokalizacja: wsie/miasta, Polska
Samodzielne podejmowanie decyzji w procesach demokratycznych to dla młodych ludzi atrakcyjna perspektywa. Przeszukując polskie działania dedykowane młodzieży musimy wspomnieć o szkolnych i młodzieżowych budżetach partycypacyjnych.
SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY to projekty prowadzone przez szkoły. Finansowanie odbywa się dzięki zasobom i środkom, które posiada dana instytucja. Głównym celem jest zazwyczaj edukacja obywatelska lub budowanie pewności siebie uczniów. Oto kilka polskich przykładów:
- Kraków (https://www.bip.krakow.pl/?news_id=152460)
- Lublin (https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/szkolny-budzet-obywatelski/aktualnosci-/startuja-szkolne-budzety-obywatelskie,44,4942,1.html)
- Mrągowo (https://szkolny.budzetobywatelski.com)
Więcej informacji o szkolnych BO: https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/szkolny-budzet-obywatelski/materialy-o-sbo/
MŁODZIEŻOWY BUDŻET OBYWATELSKI jest zwykle prowadzony i finansowany przez władze publiczne lub samorządowe. Większość dedykowanych działań odbywa się poza szkołą i często zakłada budowanie zaangażowania obywatelskiego lub pogłębianie demokracji w sposób uwzględniający potrzeby i aspiracje młodych ludzi. Oto kilka polskich przykładów:
- Bielsko-Biała (https://bielsko-biala.pl/mlodziezowy-budzet-obywatelski)
- Tychy (https://razemtychy.pl/mlodziezowy-budzet-obywatelski-i-edycja)
- Wisznia Mała (https://www.wiszniamala.pl/aktualnosci/2023/sierpien/vi-edycja-mlodziezowego-budzetu-obywatelskiego)
Propozycja zadania złożonego do BO jest możliwa dla każdego ucznia, którego szkoła przystąpiła do MBP:
- Zgłaszane przez uczniów zadania muszą być zgodne ze statutem szkoły i być możliwe do realizacji w ramach i przez placówkę szkolną;
- Propozycja musi zostać poparta pisemnie przez określoną liczbę uczniów szkoły;
- Zadanie do MBP może być zgłoszone przez więcej niż jednego ucznia.
Kreatywność uczniów i uczennic jest nieograniczona. Dzięki organizacji BO szkoły otrzymują m. in. świetlice marzeń, kąciki relaksacyjne, doposażenie sprzętem multimedialnym, place gier, rowerowe miasteczka i wiele innych (wyniki SBO w Mrągowie https://szkolny.budzetobywatelski.com/wyniki)
Poszukiwaczom i poszukiwaczkom inspiracji lub odpowiedzi na nurtujące pytania polecamy dwie publikacje: poradniki-narzędziowniki ze wskazówkami dla początkujących:
- „Czas na młodych! Przewodnik po budżetach partycypacyjnych dla młodzieży” wraz z „Zrób to sam. Zestaw narzędzi i metod do pracy z młodzieżą w budżecie partycypacyjnym” zrealizowane w projekcie Youth PB Accelerator
- „Szkolny budżet partycypacyjny – wskazówki dla początkujących” będąca wynikiem projektu realizowanego przez Fundację Pole Dialogu i Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Informacje na podstawie publikacji: „Czas na młodych! Przewodnik po budżetach partycypacyjnych dla młodzieży” zrealizowanym w projekcie Youth PB Accelerator (https://youthpb.eu/pl/home-pl/)