Projekt Vía Verde – Urban Lab

Projekt Vía Verde

Lokalizacja: Meksyk, Meksyk

Głównym środkiem transportu w miastach są nadal samochody, co nie pomaga w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Problemy ze smogiem stają się więc coraz poważniejsze w większych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Dlatego w stolicy Meksyku, w której 6 na 10 osób ma problemy z układem oddechowym, postanowiono zawalczyć z tym problemem.

Meksyku jest miastem gęsto zabudowany, gdzie większość przestrzeni wypełnia beton, co sprzyja powstawaniu miejskiej wyspy ciepła oraz izoluje glebę przed opadami. Tak powstał pomysł na zazielenienie miasta i projekt Vía Verde (tł. Zielona Droga).

Projekt polega na przemienieniu ponad 1000 betonowych kolumn obwodnicy Meksyku (wspierających jedną z najważniejszych dróg ekspresowych w Meksyku i Ameryce Łacińskiej) w 60 tysięcy metrów kwadratowych wertykalnych ogrodów. Projekt został zgłoszony przez mieszkańców za pośrednictwem cyfrowej platformy społecznościowej Change.org, gdzie w ciągu zaledwie 7 dni zebrano ponad 75 tysięcy podpisów.

Ogrody wertykalne mają szereg zalet proekologicznych: produkują tlen, filtrują toksyczne gazy i metale ciężkie powodujące zanieczyszczenia powietrza, stanowią idealną barierę akustyczną i termiczną, a dzięki podłączeniu do systemu przechwytywania wody deszczowej, są w stanie ją magazynować i używać do podlewania.

Podłoża tekstylne, na których osadzone są rośliny, zostały wykonane w 100% z przetworzonego PET, aby umożliwić optymalny rozwój ogrodów, jednocześnie symulując naturalne podłoże i środowisko. System nawadniania, który utrzymuje ogrody wertykalne, jest zautomatyzowany i zdalnie sterowanego. Nawadnianie odbywa się poprzez mikrozraszanie, które dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla optymalnego rozwoju roślin. Używana woda jest mieszanką wody uzdatnionej z odzyskaną wody deszczowej.

Dzięki projektowi miasto Meksyk zyskało więcej zieleni, która przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Więcej informacji: http://viaverde.com