Inteligentne ławki BNCH – Urban Lab

Inteligentne ławki BNCH

Lokalizacja: Groningen (Holandia) 

Ławka to jeden z najważniejszych elementów przestrzeni publicznej, ale niestety wiedza na temat jej prawidłowego ustawiania jest niewielka. Zapewnia wypoczynek osobom starszym, stwarza  miejsce do spotkań, wpływa na pozytywne wrażenia korzystania z ulic handlowych, placów i miejsc zabaw.  

W Groningen w Holandii powstał projekt inteligentnych ławek, który ma na celu podpowiedzieć (na bazie zebranych z ławek danych) władzom miasta, jak mieszkańcy korzystają z miejsc do siedzenia w przestrzeni publicznej. BNCH to z pozoru zwykła ławka, ale wyposażona w czujniki do testowania jej użytkowania. Inicjatorzy zwrócili uwagę, że zawsze gdy projektowana jest przestrzeń publiczna uwzględnianych jest kilka jej elementów, takich jak: zieleń, ławki służące do odpoczynku czy miejsce do zabawy. Miasto często włącza mieszkańców w działania partycypacyjne, pytając o pomysły dla nowopowstającej przestrzeni i udogodnień. Niestety, rzadko pytani są oni o to, jak oceniają funkcjonowanie przestrzeni po zakończeniu danego projektu.  

Tworząc wzorcowy projekt Holendrzy chcieli to zmienić i dowiedzieć się jak najwięcej o wpływie ustawienia ławek na działanie przestrzeni publicznej. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii, zamiast obserwacji uczestniczącej i ręcznego zliczania, w szybki sposób zachowania użytkowników mogły zostać przebadane. Umieszczony na ławkach kod QR przekierowuje użytkownika do kwestionariusza, w którym może wyrazić swoją opinię na temat lokalizacji ławki. Istnieje wiele miejsc w centrum Groningen, które oferują duże możliwości ustawienia ławek, a wiedza kiedy, jak i dlaczego są one tak użytkowane okazuje się być bardzo cenna. Dzięki temu władze miasta mogą podejmować decyzje podpasowane pod konkretnego użytkownika (m.in. osoby starsze itp.). Projekt pozwolił odpowiedzieć władzom miasta na te same pytania w różnych miejscach miasta, gdyż ławki były co tydzień przestawiane w inne miejsca publiczne. Ławka dostarcza informacji o tym, kiedy i jak jest używana, a badania jakościowe dały odpowiedź jak ulepszyć daną przestrzeń.  

Projekt ukazał, że proste interwencje, jak choćby prawidłowe ustawienie ławki, mogą przemienić zwykłą przestrzeń w miejsca tętniące życiem. Łącząc miejsca do siedzenia z istniejącymi trasami spacerowymi, ruchliwymi miejscami, a także cichymi zaułkami, można stworzyć środowisko miejskie, w którym ludzie będą mogli odpocząć, zjeść, rozmawiać i cieszyć się ze spotkania. Wyniki pokazały, że w miejscach ruchliwych ławki były użytkowane często, ale krótko, natomiast miejsca ciche – rzadziej, ale dłużej. 

Projekt pokazał zapotrzebowanie na miejsca do siedzenia w mieście. Umieszczenie ławki w odpowiedniej lokalizacji jest kluczowe do tego, czy ławka będzie używana. Wyniki pokazały, że niektóre z obecnych ławek umieszczone są w niewłaściwych miejscach. Eksperyment pozwolił zebrać wiele dodatkowych informacji szczegółowych, a jego wyniki pomogą w tworzeniu lepszej przestrzeni publicznej, która odpowiada na potrzeby użytkowników, przyczyniając się do ożywienia ukrytych miejsc w mieście. 

Projekt Benchmark został zrealizowany przez Bureau Buitendienst i był on połączony z działalnością już nieistniejącego Urban Gro Lab. 

Więcej informacji: https://www.bureaubuitendienst.com/projecten/bnch 

Źródło zdjęć: popupcity.net