Ogrodów Społeczny Z-Bau Nordgarten – Urban Lab

Ogrodów Społeczny Z-Bau Nordgarten

Lokalizacja: Dzielnica Z-Bau, Norymberga (Niemcy)

Z-Bau Nordgarten to projekt zagospodarowania zdegradowanego obszaru zlokalizowanego w dzielnicy Z-Bau w Norymberdze i przemienienie go w otwarty ogród społeczny. Projekt został opracowany w sposób partycypacyjny z przyszłymi użytkownikami i najemcami. Zespół projektowy zainwestował swoje środki i siłę roboczą w podłączenie podstawowej infrastruktury, jak instalacja energetyczna, wodociągowa czy elektryczna, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Przy budowie dachu, siedzeń, platform, ścieżek, szop, przyczep kempingowych i szklarni zostały zorganizowane sesje majsterkowania. Obszar został zrewitalizowany i dostosowany do celów przemysłu kulturalnego i kreatywnego. Powstała przestrzeń służy do rozwoju i współpracy sąsiedzkiej. Realizowane są tam wspólne działania i projekty z zakresu budownictwa, ogrodnictwa, majsterkowania, kultury i sztuki.

Projekt został sfinansowany ze środków Funduszu Interreg Europa Środkowa. Szczegółowym celem projektu było stworzenie ogrodu, w którym mogą wzrastać jednocześnie rośliny oraz relacje międzyludzkie. Ogród stał się zieloną oazą, międzykulturową i sąsiedzką przestrzenią, w której instytucje społeczne, mieszkańcy i wolontariusze mogą razem współpracować dla wspólnego dobra. Projekt został opracowany wspólnie z najemcami, wolontariuszami i sąsiadami.

Pierwszą zaadaptowaną przestrzenią na potrzeby ogrodu był kontener warsztatowy przeniesiony z terenu Quelle, w której Grupa N.Ort uruchomiła pop-upową kawiarnię*. Z-Bau-Nordgarten jest w stanie pomieścić cały szereg projektów. Różne grupy użytkowników przenikają się ze swoimi działaniami i wypracowanymi produktami – jedni zajmują się rolnictwem przyszłości z systemem akwaponicznym, podczas gdy np. nowe dzieła sztuki ulicznej, powstają zaledwie kilka metrów dalej na ścianie ogrodu.

W każdą środę odbywa się dzień otwarty ogrodu, podczas którego mieszkańcy razem gotują. Co tydzień odbywa się także spotkanie ogrodnicze, a biorący w nim udział mogą zaopatrzyć się w świeżą, ekologiczną żywność. Organizowane są też warsztaty naprawy rowerów.

Partnerem wdrożeniowym projektu był Urban Lab Norymberga we współpracy z Biurem Kultury i Wypoczynku w Norymberdze. Zaangażowani interesariusze – zgodnie z koncepcją poczwórnej helisy to: mieszkańcy, goście, liczne stowarzyszenia (Schleudergang, Kunstverein, Rollenspiel-Stammtisch, Studio 1), Departament Kultury, Departament Ochrony Dziedzictwa Historycznego, miejscowy browar, twórcy lokalnego systemu akwaponiki, bank Sparkasse z Norymbergi, wolontariusze korporacyjni, szkoła graffiti, kuchnia African Food, szkoła cyrkowa, SoLaWi Dollinger, szkoła stolarska B11. Partnerem było również Centrum Kultury Z-Bau.

*Kawiarnia pop-upowa (także w odniesieniu do np. sklepów z odzieżą, kwiaciarni itp.) – lokal, który w swoim w założeniu jest tworem krótkotrwałym, działa zaledwie kilka dni, ale może też kilka miesięcy. Umożliwia to właścicielowi pojawianie się z produktem lub usługą w różnych miejscach, np. w okresie wakacyjnym.

Okres realizacji:
Marzec 2018 – maj 2019

Szacowany budżet projektu:
34 000 €

Więcej:

Urban Lab:  https://www.urbanlab-nuernberg.de/projekt/z-bau-nordgarten/ 
Interreg: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/Nuernberg.html 
Z-bau: https://z-bau.com/ 
Facebook: https://www.facebook.com/urbanlabnue 

Źródła zdjęć:  interreg-central.eu, z-bau.com, www.curt.de