Dzielnice innowacji

Jak przestrzeń miejska wspiera kreatywność i innowacje? Czy może stymulować przemysły kreatywne i sprawiać, że firmy oparte na wiedzy będą opracowywały rozwiązania, które odniosą sukces?

Projekt Dzielnice innowacji? Przemysły kreatywne a przemiany miejskie skupiał się na wpływie układu przestrzennego miast na przemysłu kreatywne oraz przedsiębiorstwa oparte na wiedzy. Analizowano jaka jest rola przemyślanych projektów urbanistycznych w tworzeniu warunków sprzyjających innowacjom oraz ich wpływ na różne sektory – od branży IT, przez przemysły kulturowe po inne przemysły kreatywne. Poruszano również zagadnienia związane z relacją między kreatywnymi przestrzeniami a zjawiskiem gentryfikacji.

Prace badawcze obejmowały sześć różnych skupisk firm kreatywnych w trzech metropoliach. Prowadzono obserwacje terenowe oraz wywiady z pracownikami i menagerami firm kreatywnych. Dzięki analizie długookresowej powstały dynamiczne mapy miast, które wskazywały, jak zmieniają się ośrodki kreatywności i innowacji – od momentu pojawienia się, przez przemieszczanie się, aż po ich zanikanie. Badania pozwoliły też prześledzić i zrozumieć, gdzie przenoszą się młodzi kreatywni, a także jakie czynniki sprzyjają ich działaniom i wpływają na sukces podejmowanych działań.

Projekt był realizowany pod kierownictwem dra hab. Jacka Gądeckiego i finansowany w ramach programu Sonata BIS Narodowego Centrum Nauki (Umowa nr UMO-2016/22/E/HS6/00144).