„Poradnik (nie tylko) dla miastowych badylarzy”

„Poradnik (nie tylko) dla miastowych badylarzy”

Data publikacji: 12.07.2021

Kategoria:

Opis:

W ramach pierwszej edycji Pomysłu na Miasto, prowadzonego przez Urban Lab Gdynia powstał „Poradnik (nie tylko) dla miastowych badylarzy”. Jest to finalny produkt mikroinnowacji pod nazwą „Program kompetencji dla początkujących ogrodników miejskich, zorientowany na potrzeby społeczne”. Treść poradnika została opracowana na podstawie spostrzeżeń i obserwacji wspólnej pracy uczestników kursu oraz zaproszonych ekspertów.

W ramach pierwszej edycji Pomysłu na Miasto, prowadzonego przez Urban Lab Gdynia powstał „Poradnik (nie tylko) dla miastowych badylarzy”. Jest to finalny produkt mikroinnowacji pod nazwą „Program kompetencji dla początkujących ogrodników miejskich, zorientowany na potrzeby społeczne”.

Mikroinnowacja, która przybrała roboczą nazwę „Miejscy ogrodnicy / Miastowi badylarze” miała charakter zorientowanego na potrzeby społeczne kursu kompetencji dla początkujących amatorów i amatorek miejskiego ogrodnictwa. Kurs obejmował cykl spotkań dyskusyjno-warsztatowych i był skierowany do potencjalnych liderów i liderek małych lokalnych społeczności. Uczestnicy i uczestniczki zajęć mogli tym samym zdobyć wiedzę ogrodniczą przy jednoczesnym rozwoju umiejętności miękkich, takich jak współdecydowanie, praca w grupie i samoorganizacja.

Treść poradnika została opracowana na podstawie spostrzeżeń i obserwacji wspólnej pracy uczestników i uczestniczek kursu oraz zaproszonych ekspertów i ekspertek. Wśród nich znaleźli się mieszkanki i mieszkańcy Gdyni: Ela — aktywna ogrodniczka, Kasia — entuzjastka miejskiej ekologii, Katarzyna — ogrodniczka z pasji, Monika — entuzjastka natury, Piotr — entuzjasta ogrodów, oraz AgnieszkaAleksandraAlicja i Wioleta, przedstawicielki Urzędu Miasta (Wydziału Ogrodnika Miasta): Beata — specjalizująca się w botanice, ekologii, lichenologii oraz walcząca o zieleń w mieście i o właściwe postrzeganie jej roli, a także Patrycja — architektka krajobrazu i certyfikowana inspektorka drzew oraz miłośniczka przyrody ożywionej i nieożywionej. W proces tworzenia treści poradnika włączyli się także zewnętrzni eksperci oraz ekspertki: Agnieszka — projektantka ogrodów, podróżniczka, dziennikarka, artystka, Kasia — urzędniczka, ogrodniczka, pasjonatka idei ogrodów społecznościowych i Sławek — ogrodnik, współtwórca warszawskich ogrodów społecznościowych i miejskiego programu ich wspierania.

Większość materiałów, zawartych w publikacji pochodzi ze spotkań, odbywających się z różnymi osobami, które podzieliły się nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem z tworzenia i pielęgnowania ogrodów społecznych.

Poradnik jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej urbanlab.gdynia.pl.