Wpis opublikowany 01.09.2022r.
Rusza 7. edycja Akademii Miasta w Poznaniu pod tytułem „Wrażliwe miasta przyszłości”! Bezpłatny kurs dla osób zainteresowanych tematyką miasta i zmianą paradygmatu jego polityki będzie trwał od października do grudnia. W programie m.in.: warsztaty, wykłady, prototypowanie, spacery eksploracyjne, a także dyskusje. Zgłoszenia trwają do 21 września. Partnerem merytorycznym Akademii Miasta #7 został UrbanLab Gdynia. Joanna Krukowska, kierowniczka UrbanLab Gdynia, będzie jedną z opiekunek projektów zaliczeniowych.
Czwarta odsłona ekologicznej Akademii Miasta to próba zastanowienia się nad przyszłością polskich miast w czasach zagrożenia klimatycznego. Podczas kilkunastu spotkań wspólnie z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami uczestnicy będą poszukiwać rozwiązań, które umożliwią zmianę paradygmatu miejskiej polityki.
Projekt jest interdyscyplinarny, międzymiastowy, weekendowy i bezpłatny. To przestrzeń wspólnego uczenia i oduczania, wytwarzania wiedzy i przekładania jej na twórczą praktykę projektową. Akademia Miasta to platforma, w której wiedza spotyka się z twórczymi praktykami. Seria rozmów, czytanek i warsztatów z ekspertkami, badaczami i działaczkami pomoże spotkać różne wyobraźnie i propozycje naturokulturowych rozwiązań dla miast.
Ważną częścią programu będzie grupowa praca nad projektami zaliczeniowymi przy użyciu metod designu spekulatywnego. W nawiązaniu do tematu kursu uczestniczki i uczestnicy będą wspólnie opracowywać prototypy działań dla Poznania, inspirowane koncepcją ekonomii obwarzanka Kate Raworth. Podczas trzymiesięcznej pracy zespołowej uczestnicy sprawdzą, czy obecne warianty zielonej polityki odpowiadają na wyzwania, które czekają polskie miasta w przyszłości, i zaproponują alternatywne rozwiązania.
Akademię Miast otworzy wizyta studyjna w UrbanLab Gdynia. Podczas weekendowego pobytu w Trójmieście lokalne ekspertki i eksperci zaprezentują, jak przebiegało pilotażowe wdrożenie metody urban lab, jakie narzędzia i wiedzę udało się opracować oraz jakie szanse dla rozwoju miejskiej społeczności stwarza istnienie takiego laboratoriów miejskiego. Wizyta będzie też okazją do poznania innych działań Gdyni w obszarze adaptacji do zmian klimatu.
Więcej informacji oraz formularz rekrutacyjny na stronie malta-festival.pl