Otwarte Dane. Techniki racjonalnego klasyfikowania i udostępniania
Kategoria:
Autorzy:
Opis:
Poradnik „Otwarte Dane. Techniki racjonalnego klasyfikowania i udostępniania” jest rozwinięciem tematyki otwierania i udostępniania danych publicznych, która została nakreślona w podrozdziale 2.1. w publikacji „Urban lab. Narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city”. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w 2021 roku.
W niniejszym opracowaniu omówione zostały techniczne aspekty otwierania danych oraz techniki w ich klasyfikacji i udostępnianiu. Poradnik obejmuje m.in. praktyczne wskazówki dotyczące inwentaryzacji danych, ukazanie roli metadanych w jakości udostępnianych danych publicznych oraz dobre praktyki w ich wizualizacji w portalu otwartych danych, tak aby były przystępne i zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika.
Publikacja powstała na bazie wieloletnich doświadczeń Joanny Samulskiej w pracy z danymi publicznymi, a także w efekcie przeprowadzonych konsultacji oraz rozmów z osobami odpowiedzialnymi za inwentaryzację i klasyfikację danych.
Poradnik „Otwarte dane. Techniki racjonalnego klasyfikowania i udostępniania” powstał w ramach projektu Urban Lab jako pilotażowe narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city (2019-2021) realizowanego w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.
Poniżej udostępniamy do pobrania bezpłatny egzemplarz elektroniczny:
Otwarte dane – ebook wersja „lekka”
Otwarte dane – ebook wersja „do druku”
Spis treści:
- Dane otwarte – od czego zacząć?
- Inwentaryzacja danych
- Pełnomocnik ds. danych miejskich (PDM)
- Klasyfikacja danych
- Model procesu decyzyjnego otwierania danych
- Warsztaty i szkolenia
- Jak udostępniać dane?
- Aktualizacja portalu otwartych danych
- Wizualizacja danych na portalu
Cytacja:
Samulska J., 2021, Otwarte Dane. Techniki racjonalnego klasyfikowania i udostępniania, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Warszawa-Kraków