Czym jest miejska odporność i jak się ją mierzy? – spotkanie z Fundacją Green Dealers

Współcześnie temat miejskiej rezyliencji zyskuje na znaczeniu. Ma to związek z kryzysami – zarówno nadciągającymi, jak i tymi które możemy doświadczyć na własnej skórze. To one wystawiają na próbę nas, nasze otoczenie oraz społeczności, w których żyjemy. Niepewność, konieczność adaptacji wraz z próbą nawigacji przez zmieniające się konteksty i złożoność wyzwań wymusza poszukiwania metodologii oraz koncepcji pozwalających na przygotowanie się na możliwe kryzysy, klęski żywiołowe, anomalie czy nieoczekiwanie zmiany. Jedną z nich jest miejska rezyliencja.

Podczas spotkania poruszone zostaną następujące tematy:

  • Czym jest miejska rezyliencja i dlaczego ma kluczowe znaczenie dla miejskich systemów?
  • Jak budować rezyliencję miast i ich społeczności? Jakie metodologie zostały opracowane w tym celu?
  • Czego w kontekście miejskiej rezyliencji nauczyła nas pandemia Covid-19?
  • Jak mierzyć miejską rezyliencję w Gdyni?
  • Jakie są przykłady działań które wzmacniają rezyliencję miast?

Spotkanie zostanie poprowadzone przez zespół badawczy Fundacji Green Dealers, która na zlecenie UrbanLab Gdynia opracowała raport dot. miejskiej rezyliencji oraz narzędzie badawcze wraz z metodologią jej pomiaru w Gdyni.

Spotkanie poprowadzą:

Aneta Skubida – ekspertka ds. tworzenia i wdrażania nowoczesnych miejskich strategii, innowacji w samorządach oraz partycypacji społecznej. Była menedżerką pierwszych w Polsce projektów innowacji systemowych – transformacyjnych procesów w Rybniku i Krakowie, uruchomionych dzięki Europejskiemu Instytutowi Innowacji i Technologii. Miejska radna (Dzielnica Wola m.st. Warszawy), wybrana z bezpartyjnego komitetu mieszkańców, działaczka organizacji pozarządowych i społeczniczka.

Krzysztof Biliński – ekspert w zakresie eksperymentacji, innowacji, trendów, dyplomacji kulturalnej, a także tworzenia miast przyjaznych człowiekowi i naturze. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w krajowych i międzynarodowych instytucjach tworząc strategie, koncepcje programowe oraz ekosystemowe portfolia projektów. Obecnie pełni funkcję kierownika Działu Zrównoważonych Innowacji w International Sustainable Finance Center. Jest także jednym z liderów sieci Placemaking Europe.

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Więcej informacji na stronie Urban Lab Gdynia.

Zapraszamy do zadawania pytań i komentowania.

13/10/2021

Godzina wydarzenia: 17:30-18:30

Miejsce wydarzenia: Urban Lab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98