Dlaczego miejsca dla młodzieży są ważne? Międzyczas – Restart Lab – Wymiennikownia – rozmowa online

Na mapie Polski powstaje coraz więcej miejsc przeznaczonych wyłącznie dla młodzieży. Oferują przestrzeń do działań, w których młodzi ludzie mogą uczestniczyć lub które sami mogą poprowadzić w myśl edukacji międzyrówieśniczej. Dlaczego jest to tak ważne? Bo bycie aktywnym poza szkołą i pracą wpływa pozytywnie na kreatywność, pewność siebie, umiejętność pracy w grupie, uwalnia od stresu, zmusza do przekraczania własnych granic i dodaje energii do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. W jaki sposób rozwijać miejsca dla młodzieży i jak wpłynął na ich funkcjonowanie czas pandemii?

Zaproszeni goście:

Eliza Bujalska –  edukatorka, facylitatorka, trenerka edukacji pozaformalnej i kompetencji społecznych, założycielka i wieloletnia prezeska Fundacji Rozwoju Międzykulturowego EBU, autorka programów edukacyjnych i projektów wolontariatu. Stworzyła Laboratorium Wolontariatu i inicjatyw młodzieżowych EBU Lab, w którym realizowała projekty wzmacniające sprawczość i aktywność obywatelską młodzieży. W 2018 r. zjednoczyła miejskie samorządy uczniowskie i założyła Międzyszkolną Inicjatywę Samorządową. Zainicjowała ideę powstania centrum młodzieżowego Międzyczas w Mińsku Mazowieckim i była mentorką nastoletniej grupy inicjatywnej zaangażowanej w cały proces jego tworzenia.

Agata Kuźmińska – współtwórczyni Restart Lab-u w Koninie, pierwszego w mieście miejsca dla młodzieży i młodych dorosłych, które skupia w sobie idee bliskie fablabowi i community center. „Marzenie o stworzeniu takiego miejsca pojawiło się u mnie w 2015 roku, kiedy miałam przyjemność współtworzyć Foresight Konin 2050 – to wtedy, w czasie badań społecznych w szkołach dowiedziałam się, w jak duża jest potrzeba stworzenia miejsca, w którym młodzi mieszkańcy będą czuli się ‘jak u siebie’.” Po kilku latach działań (jako aktywistka miejska) ten cel się zmaterializował i Restart Lab jako oddolna inicjatywa organizacji pozarządowej, współpracującej z miastem w końcu zaczęła działać i zmieniać rzeczywistość młodych w Koninie.

Martyna Winnicka – kierowniczka Wymiennikowni – Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Gdyni. Z wykształcenia artystka i kulturoznawczyni. W kręgu jej zainteresowań znajdują się tematy związane z polskim designem i projektowaniem w przestrzeni miejskiej oraz zagadnienia z zakresu psychologii społecznej i socjoterapii. Miłośniczka kundelków, książek i starych samochodów.

 Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy online, a także zadawania pytań i komentowania.

21/07/2021

Godzina wydarzenia: 17:30-18:30

Miejsce wydarzenia: Urban Lab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98