Miasta odporne. Nowe funkcje przestrzeni – rozmowa online z Barbarą Nawrocką i Kacprem Kępińskim

Miasta odporne, to miasta szybko reagujące na kryzysy i niedające się zaskoczyć, zarówno w zakresie infrastruktury jak i silnej, wspierającej się wspólnoty. Przyszłość miast w dużej mierze zależy od ich elastyczności. W jaki sposób, w odpowiedzi na wyzwania jakimi są susze i pożary, wzrost temperatury na świcie, ulewy i fale imigracji można tworzyć rozwiązania w zakresie architektury i urbanistyki? Podczas rozmowy poruszymy kwestie związane z miejską zielenią, ze zmianami funkcji budynków takich jak opuszczone szpitale, magazyny i urzędy, a także możliwości współdzielenia pewnych funkcji w obrębie jednego miejsca, np. szkolnych boisk czy kościołów.


Goście:
Barbara Nawrocka –architektka, absolwentka Politechniki Krakowskiej. Zainteresowana przede wszystkim społecznym aspektem projektowania. Wraz z Dominiką Wilczyńską prowadzi praktykę architektoniczną Miastopracownia. Wspólnie były wielokrotnie nagradzane m.in. główną nagrodą na Biennale Designu w Lublanie. Współzałożycielka inicjatywy Bal Architektek.


Kacper Kępiński – kierownik działu projektów zewnętrznych i wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Współzałożyciel krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto i członek rady Fundacji Instytut Architektury. Brał udział w przygotowaniu wystaw (m.in. „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń”, „Figury niemożliwe” – Pawilon Polski na 14. Biennale Architektury w Wenecji, „Transformacja. Przestrzenie wolności”, „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”) i projektów edukacyjnych, koordynator projektów Krakowski Szlak Modernizmu i Pomoszlaku. Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, stypendysta rządu francuskiego na Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville. Studiował także w Amsterdamie i Kopenhadze.

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy online, a także zadawania pytań i komentowania. 

09/08/2021

Godzina wydarzenia: 17:30-18:30

Miejsce wydarzenia: Urban Lab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98