Miasto 15-minutowe. Czym jest i jak je badać? – spotkanie online z Adamem Chylińskim

Miasta „rozlewają się” w zatrważającym tempie. W związku z tym rosną też odległości. Dziś ze świecą możemy szukać szewca na rogu albo małej piekarni tuż pod naszym domem. Żeby zrealizować nawet najbardziej podstawowe potrzeby, musimy często spędzić całe godziny za kierownicą samochodu.Jak sobie radzić z tym problemem? Z odpowiedzią przychodzi Carlos Moreno, twórca koncepcji „Miasta 15-minutowego”. Postuluje on projektowanie i rewitalizację dzielnic w taki sposób, żeby maksymalnie zwiększać zagęszczenie najważniejszych ośrodków aktywności mieszkańców. Poczta, przychodnia zdrowia, park, miejsce pracy – to wszystko powinno znaleźć się w promieniu maksymalnie 15-minutowego spaceru od ich domów. Mało tego, sama trasa powinna być na tyle atrakcyjna, żeby mieszkańcy zdecydowali się zostawić samochód w garażu.„Miasto 15-minutowe” to miasto witalne, otwarte, dostępne, różnorodne i prężne. Jak jednak sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest? Po czym poznamy, że nasze miasto faktycznie jest „15-minutowe”? Podczas webinaru przedstawione zostaną możliwe scenariusze badań i propozycje metodologiczne wokół koncepcji Moreno. Przyjrzymy się różnym metodom i technikom oceny przestrzeni miejskiej pod kątem m.in. jej zagęszczenia, inkluzywności i atrakcyjności. Omówimy także kilka najważniejszych narzędzi audytu „miasta 15-minutowego”.

Adam Chyliński – badacz miejski, konsultant, autor, członek ekologicznego zespołu eksperckiego Eco Avengers przy Polskim Związku Firm Deweloperskich. Zajmuje się relacją człowieka i otaczającej go przestrzeni, jakością życia i szczęściem mieszkańców miast, innowacjami społecznymi oraz projektowaniem miejsc z myślą o osobach neuroróżnorodnych.

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Podczas spotkania, zapraszamy do zadawania pytań i komentowania.

08/11/2021

Godzina wydarzenia: 17:30-18:30

Miejsce wydarzenia: Urban Lab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98